Podsumowanie I spotkania Komisji ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia PSRP

fotopedia_com_krakówW dniu 19 stycznia 2013 roku odbyło się I spotkanie Komisji ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia PSRP połączone z I szkoleniem w ramach projektu Kultura Jakości Kształcenia.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:15 w Budynku Głównym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Posiedzenie oraz szkolenie przyciągnęły 12 przedstawicieli samorządów studenckich, reprezentujących Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Na wstępie obrad przewodniczący Komisji – Mateusz Mrozek zaprezentował priorytetowe projekty, które zostaną przeprowadzone na początku obecnej kadencji .

Szkolenia 

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej tworzy platformę e-learningową, na której dostępne będą szkolenia dla Studentów i Samorządowców. Ważną częścią tego projektu będą szkolenia przygotowane przez Komisja ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia. W planach 3 szkolenia z zakresu Zapewniania Jakości Kształcenia, Dydaktyki oraz Szkolenie dla studentów I roku.

Komisja będzie odpowiedzialna za szkolenie z zakresu dydaktyki i jakości kształcenia na Krajowej Konferencji Tematycznej oraz za szkolenia dla Studentów I roku;

Badania socjologiczne:

Największym projektem, który ma zamiar przeprowadzić Komisja ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia, będzie badanie socjologiczne, które skupi się nad motywacjami studentów w sferze podjęcia studiów, wyboru kierunku oraz tego jak weryfikuje te motywacje studencka rzeczywistość. Tak skierowane badanie nie zostało jeszcze przeprowadzone, zaś jego wyniki mogą okazać się szczególnie interesujące dla całego środowiska akademickiego.

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

Komisja Dydaktyczna szczególną uwagę poświęci nowelizacji Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym. Kluczowy dla praw studentów i jakości kształcenia akt czeka kolejne przeprojektowanie. Jako Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej dołożymy wszelkich starań, aby ostateczny kształt ustawy był optymalny dla całego środowiska akademickiego. Komisja skupi się na pracach, związanych z jakością kształcenia oraz prawami studenta.

Pomysły członków Komisji

Warsztatowy tryb pracy, zaowocował wypracowaniem nowych projektów i kierunków działań, m.in Wypracowanie przykładowej ankiety ewaluującej zajęcia, wsparta krótkim tekstem w formie instrukcji, która ułatwiałaby wykreowanie lub dostosowanie własnej ankiety. Przy tej okazji, wypracowane zostały również 4 inne projekty, które zostaną przedstawione po dopracowaniu konkretnych rozwiązań.

fotopedia_com_BUWPo formalnym zakończeniu posiedzenia Komisji, rozpoczęło się szkolenie w ramach projektu Kultura Jakości Kształcenia. Inicjatywa zakłada stworzenie forum wymiany dobrych praktyk oraz wykreowanie osób, które zajmują się systemami zapewniania jakości kształcenia, w prężnie działających ośrodkach akademickich. Tacy eksperci będą służyć radą i pomocą (także w formie szkoleń) samorządom studenckim swojego regionu, w zakresie systemów zapewniania jakości kształcenia.

Szkolenie przedstawiło wszystkie aspekty kreowania systemu zapewniania jakości kształcenia, co w połączeniu z warsztatową formą spotkania, pozwoliło na wypracowanie koncepcji kreowania i funkcjonowania systemu.

Wypracowano szereg ciekawych pomysłów, które wspierają systemy zapewniania jakości kształcenia. Najciekawsze z nich to:

Konkursy:

– Twój wymarzony kierunek studiów – Konkurs na najlepszy esej, dotyczący potrzeb studentów, na konkretnym kierunku studiów;

Ankiety:
– Ankieta internetowa, wypełniana przez studentów, bezpośrednio po zakończeniu zajęć –  umożliwia uzyskanie blisko 100% responsu. Pozwala to na otrzymanie wyników, maksymalnie zbliżonych, do kosztownej ankiety papierowej;
– Obligatoryjna ankieta internetowa, przy rekrutacji na studia –  badająca motywacje i wyobrażenia kandydatów na studia;połączona z systemem internetowej rejestracji kandydatów;
– Ankiety sprawdzające jakość obsługi sekretariatów/dziekanatów – dokonywana zaraz po wyjściu z sekretariatu;
– Ankieta przeprowadzana w formie wywiadu, podczas przerw między zajęciami – dowolny przedmiot badania.
Inne:
Spotkania ze studentami –  informacyjne i/lub związane z konkretnymi zdarzeniami – Według wzoru z Politechniki Wrocławskiej – tzw. spotkania posesyjne, które pozwalają studentom, na dyskusje związaną z obsługą studentów podczas sesji, tak ze strony administracji, jak i nauczycieli akademickich

Szkolenie zakończyło się o godzinie 18:15