SMS – Start Młodego Samorządowca

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z samorządem, to mamy dla Ciebie coś specjalnego!
Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oferuje cykl szkoleniowy dla młodych samorządowców, którego głównym celem jest podzielenie się wiedzą o funkcjonowaniu samorządu w różnych dziedzinach z młodszymi koleżankami i kolegami.

? Szkolenia będą odbywać się online!
? 19 września – 23 października 2022 r.
? Udział jest BEZPŁATNY!

? Kurs ukończy się zdobyciem ✨CERTYFIKATU✨ potwierdzającego nabytą wiedzę i umiejętności!

Harmonogram szkoleń

Szkolenie: Rozwiązywanie konfliktów

Godzina: 17:00 – 19:00

Pojawia się konflikt… Czy można było go przewidzieć? Podczas szkolenia dowiedz się, na jakim etapie pracy zespołowej może pojawić się konflikt i jak na niego reagować. Porozmawiamy o zasadach pracy zespołowej i ich wpływie na konflikty. Na konkretnych case’ach poszukamy odpowiedzi rozwiązań trudnych sytuacji, które mogą się pojawić w samorządzie studenckim. Kto wie, może kolejny konflikt będzie nie tylko nieprzyjemnością, ale także wstępem do lepszej współpracy?

 

Prowadzący: Mateusz Grochowski

Szkolenie: Jak stworzyć komisję dydaktyczną marzeń?

Godzina: 17:00 – 19:00

Komisja dydaktyczna to centrum spraw związanych z ksztaceniem w każdym samorządzie studenckim. Dobrze zorganizowana może nie tylko świadczyć pomoc studentom w codzienych (i tych niecodziennych też) problemach. W trakcie szkolenia dowiesz się, jak dobrze zorganizować, a następnie prowadzić komisje dydaktyczną samorządu. Porozmawiamy o dobrych praktykach oraz sposobach rozwoju komisji. Dodatkowo zastanowimy się, czym może wyróżnić się Wasza komisja oraz jak ściągnąć do niej zaangażowanych studentów.

 

Prowadzący: Mateusz Saniewski

Szkolenie: Promocja eventów

Godzina: 17:00 – 19:00

Masz event – a skąd inni mają o tym wiedzieć? Tego właśnie się nauczysz się, podczas warsztatów. Dowiesz się, że działania promocyjne to nie tylko obecność w mediach społecznościowych, to również wyjście w przestrzeń miasta, a ich skuteczność zależy przede wszystkim od Twojej kreatywności.

 

Prowadzący: Maciej Cieciora

Szkolenie: Kompetencje samorządu i ich znaczenie w ochronie praw studenta

Godzina: 17:00 – 19:00

W trakcie szkolenia zostaną przedstawione ustawowe kompetencje samorządu studenckiego i ich znaczenie dla ochrony praw studenta. Poruszone zostaną kompetencje poszczególnych organów uczelni jak senat czy rada uczelni i wpływ studentów na ich funkcjonowanie oraz znaczenie podejmowanych decyzji dla kształcenia studentów.

 

Prowadzący: Marek Konieczny

Szkolenie: Autoprezentacja

Godzina: 17:00 – 19:00

Co mówią dłonie? Co mówią ręce? Jak zaplanować swoją przestrzeń osobistą? Jak Cię widzą, tak Cię piszą? Coś w tym jest. W trakcie tego szkolenia porozmawiamy o podstawowych zasadach autoprezentacji oraz o supermocach.

 

Prowadzący: Ewelina Dusza

Szkolenie: Wsparcie psychologiczne na uczelniach w praktyce

Godzina: 17:00 – 19:00

O zdrowiu psychicznym w murach uczelni mówi się coraz więcej – ale czy już wystarczająco dużo? Poznaj fakty dotyczące zdrowia psychicznego w Polsce. Dowiedz się, jak możesz zadbać o siebie i o swoich bliskich, a także co możesz zrobić na uczelni.

 

Prowadzący: Julia Sobolewska

Szkolenie: Organizacja imprez masowych

Godzina: 17:00 – 19:00

Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z etapami tworzenia imprezzy masowej oraz dowiedzą się jak najefektywniej przejść przez każdy z nich. Na spotkaniu omówimy zarządzanie ryzykiem, a także reagowanie w sytuacjach kryzysowych. W trakcie trwania szkolenia dowiesz się jakie obowiązki spoczywają na organizatorze imprezy masowej a także jakie uprawienia mu przysługują. Dowiesz się także, jakie pozwolenia należy uzyskać, aby taka impreza doszła do skutku.

 

Prowadzący: Iga Adamek

Szkolenie: Dydaktyczne ABC młodego samorządowca

Godzina: 17:00 – 19:00

Sprawy dydaktyki i jakości kształcenia to ważny aspekt działalności w samorządzie studenckim, jednak dosyć skomplikowany i wymagający specjalistycznej wiedzy. W trakcie szkolenia zostaniesz zapoznany z podstawowymi pojęciami z zakresu dydaktyki oraz ważnymi dokumentami regulującymi te kwestie. Dodatkowo omówimy kilka typowych problemów, które najczęściej spotykają studentów. Zdobyta wiedza pomoże Ci w codziennym poruszaniu się w gąszczu dokumentów związanych ze sprawami kształcenia.

 

Prowadzący: Mateusz Saniewski

Szkolenie: Jakość kształcenia! Z czym to się je i jak o nią dbać?

Godzina: 17:00 – 19:00

Z pojęciem jakości kształcenia spotkał sie każdy z nas, ale nie zawsze dokładnie wiemy, czego de facto ono dotyczy. W trakcie warsztatów zastanowimy się razem, czym jest jakość kształcenia na uczelniach, na co wpływa oraz w jaki sposób możemy o nią dbać, jako studenci. Dodatkowo przedyskutujemy dobre praktyki związane z systemem zapewniania jakości oraz sposoby zewnętrznej ewaluacji.

 

Prowadzący: Mateusz Saniewski

Szkolenie: Organizacja imprez masowych w ujęciu prawnym

Godzina: 17:00 – 19:00

W trakcie trwania szkolenia dowiesz się jakie obowiązki spoczywają na organizatorze imprezy masowej a także jakie uprawienia mu przysługują. Dowiesz się także jakie pozwolenia należy uzyskać, aby taka impreza doszła do skutku. Konieczne będzie także zapoznanie się z przepisami dotyczącymi odpowiedzialności jaka spoczywa na organizatorze imprezy masowej w przypadku wyrządzenia szkód.

 

Prowadzący: Paweł Robak

Szkolenie: Regulamin studiow

Godzina: 17:00 – 19:00

W trakcie szkolenia przedstawione zostaną wskazówki, w jaki sposób stworzyć regulamin studiów, co powinno zostać w nim uwzględnione, jaki jest tryb jego przyjęcia. Szkolenie pozwoli również zweryfikować, czy obecne regulacje na uczelni są prawidłowe, może skłonić do refleksji i zmian w obowiązujacym regulaminie studiów.

 

Prowadzący: Marek Konieczny

Szkolenie: Team Building

Godzina: 17:00 – 19:00

W trakcie trwania szkolenia dowiesz się jak budować zespół oraz efektywnie nim zarządzać. Poznasz metody efektywnej motywacji i integracji, a także rozwiązywania konfliktów. Dowiesz się, jakie role zespołowe wyróżniamy i nauczysz się wykorzystywać je w najbardziej korzystny sposób. Szkolenie prowadzone jest w formie warsztatowej, z wykorzystaniem ćwiczeń, które następnie możesz przenieść do pracy w swojej grupie.

 

Prowadzący: Iga Adamek

Szkolenie: Uczelniany Rzecznik Praw Studenta

Godzina: 17:00 – 19:00

W trakcie szkolenia dowiesz się, jakim organem jest Rzecznik Praw Studenta, jakie powinien posiadać kompetencje oraz w jaki sposób powinien rozwiązywać sprawy. Szkolenie to, to także przedstawienie prawnych aspektów usytuowania Rzecznika Praw Studenta na uczelniach.

 

Prowadzący: Paweł Robak

Szkolenie: Świadczenia dla studentów

Godzina: 17:00 – 19:00

W trakcie szkolenia przedstawione zostaną rodzaje świadczeń dla studentów i kryteria ich uzyskiwania. Zaprezentowane zostaną zmiany w prawie dotyczące okresu przysługiwania stypendiów.

 

Prowadzący: Marek Konieczny

Szkolenie: Wizerunek organizacji

Godzina: 17:00 – 19:00

Podczas szkolenia dowiesz się, czym jest marka i wizerunek organizacji, a także jak można je budować – tak, by osiągnąć zamierzone cele komunikacyjne. Jak zaplanować strategię wizerunkową? W jaki sposób docierać do odbiorców? Na te pytania odpowiemy sobie podczas spotkania. Przeanalizujemy również najczęstsze błędy i stworzymy wizerunkowe kompendium, które przyda się każdemu samorządowcowi!

 

Prowadzący: Jakub Persjanow

Szkolenie: Warsztaty pisarskie

Godzina: 17:00 – 19:00

Masz przygotować post na fejsa albo esej na studia, a jedyne co masz w głowie to pustka? Skorzystaj z warsztatów pisarskich i rozbudź swoje szare komórki. Poznaj źródła inspiracji. Dowiedz się, co pomaga a co przeszkadza Twoim czytelnikom i polepsz swój warsztat.

 

Prowadzący: Julia Sobolewska

Szkolenie: Podstawy Kodeksu Postępowania Administracyjnego

Godzina: 17:00 – 19:00

W trakcie szkolenia przedstawione zostaną najważniejsze regulacje Kodeksu Postępowania Administracyjnego, który znajduje zastosowania m.in. w sprawach stypendiów czy skreślenia z listy studentów. Zdobyta wiedza pomoże w pracy w komisjach stypendialnych, ale może okazać się również bardzo pomocna w codziennym życiu i kontnaktami z organami administracji.

 

Prowadzący: Marek Konieczny

Zapisz się na szkolenia