Rozmowa z Piotrem Müllerem, przewodniczącym PSRP
#LepszePraktyki – nowy serwis dla studentów
Skąd pomysł na stworzenie projektu dotyczącego programów stażowych?
#LepszePraktyki to pomysł, który urodził się w trakcie konkursu wnioskowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, po wcześniejszej dyskusji o problemach studentów ze znalezieniem dobrych i przydatnych praktyk. Postawiliśmy na pomysł, który zbliża przedsiębiorców i różnego rodzaju organizacje ze studentem szukającym praktyk lub stażu. Już teraz muszę podziękować wszystkim tym, którzy byli zaangażowani zarówno w stworzenie wniosku o dofinansowanie, jak i później wdrożyli projekt portalu dobrych praktyk i staży.
Do kogo skierowany jest portal? Czy głównym podmiotem są studenci?
Studenci są na pewno najważniejszym składnikiem portalu. To do nich skierowana jest największa część serwisu, a ich zaangażowanie może zacząć się od znalezienia programu stażowego, a później jego ocenienia, tak żeby kolejni studenci wiedzieli więcej na temat ich ewentualnego, przyszłego praktykodawcy. Podmiotem, który na pewno będzie miał duży udział w lepszepraktyki.pl, są pracodawcy – firmy i organizacje, które szukają stażystów. Oprócz ocen praktykantów będą mogli oni zabiegać także o Certyfikat Dobrego Praktykodawcy, który będzie niejako znakiem jakości praktyk przyznanym przez Parlament Studentów RP, ale za pomocą ocen praktykantów, odbywających staż w firmie.
Taki portal może pozytywnie wpłynąć na jakość praktyk i staży?
Na pewno. Dziś borykamy się z taką plagą udawania. Studenci udają, że odbywają praktyki, podpisując dokumenty u znajomych, a firmy mogą chwalić się wsparciem dla młodych osób i kształceniem pracowników. Formuła powinna wyglądać zupełnie inaczej. Pracodawcom musi zależeć na dobrych programach stażowych, bo z nich można później wyselekcjonować pracowników, którzy będą stanowili wartość dodaną. Z drugiej strony często jest tak, że student na praktyce może uzyskać nie tylko doskonałe doświadczenie, ale właśnie możliwość pracy w przedsiębiorstwie.
No tak, ale do tego potrzeba ochoty obu stron, czy nie jest tak, że brakuje zapału i po jednej, i po drugiej stronie?
Na pewno zapału nie brakuje wśród studentów, którzy dziś są bardzo aktywni nie tylko na polu naukowym, ale także często zawodowym, bo wielu studentów pracuje w trakcie studiów. Znam też wiele firm, które organizują wspaniałe programy stażowe, zakładające także płatne praktyki. Co więcej, te firmy nie stanowią marginesu, ale coraz szerszą grupę wspierającą przygotowanie nowych pokoleń do pracy. My w naszym portalu chcemy także edukować, dlatego pojawia się w nim część poświęcona przygotowaniu dobrych praktyk, pewien kodeks dobrych rozwiązań i propozycji dla pracodawców.
Wierzy pan w powodzenie tej inicjatywy? Co uzna pan za sukces?
Jeśli w coś nie wierzę, to tego nie realizuję, bo trudno wtedy znaleźć motywację do pracy. Powodzenie jest jak najbardziej możliwe, bo wiem, że jest potrzeba stworzenia miejsca, gdzie swoimi opiniami na temat praktyk wymienią się studenci. Realizujemy projekt, który jest także potrzebny pracodawcom, co zaznaczają oni w wielu rozmowach i wystąpieniach. Sukcesem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której student najpierw znajdzie dobrego praktykodawcę przez nasz portal, później oceni jego program stażowy, żeby kolejny student mógł dowiedzieć się więcej na temat praktyk przez niego organizowanych. Oczywiście nie chodzi nam o setki tysięcy osób rocznie, ale o to, żeby choć w małym stopniu na postrzeganie praktyk i ich realizację wpłynąć.
[ct_button id=”button_9″ size=”small” solid=”0″ link=”http://www.gazetakoncept.pl/artykuly/temat-tygodnia/tomasz-matynia/lepszepraktyki__nowy_serwis_dla_studentow-72″ icon=”” arrow=”1″ color=”#” css_animation=”” animation_delay=””]Więcej w KONCEPCIE[/ct_button]