Postulat PSRP dot. ubezpieczeń zdrowotnych studentów przyjęty !

Już w 2015 roku Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zgłaszał propozycje zmian przepisów w kwestii ubezpieczeń zdrowotnych studentów dotyczące zagwarantowania członkom rodziny osoby ubezpieczonej, w stosunku do których powstał, a następnie wygasł obowiązek ubezpieczenia, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej bez konieczności dokonywania ponownego zgłoszenia.
PSRP postulował zmiany w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, których celem było uniknięcie sytuacji, w której student, który został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem z innego tytułu (np. umowy zlecenia), był zmuszony do ponownego zgłoszenia po wygaśnięciu praw wynikających z dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem z innego tytułu. Proponowane zmiany zakładały również odpowiednie dostosowanie funkcjonowania systemu eWUŚ, który nie uwzględniał ważności pierwszego zgłoszenia.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego  zwróciło się o przedstawienie opinii o możliwość uwzględnienia postulatu studentów do Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia.  W ostatnich dniach otrzymaliśmy odpowiedź na pismo.
Departament Ubezpieczenia Zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia zapewnił, że podjęte zostały prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie do obecnie obowiązującej ustawy zasady, zgodnie z którą jeżeli jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń jest niedokonanie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, osoba która skorzystała ze świadczenia i dokona wstecznego zgłoszenia nie będzie obciążana kosztami tego świadczenia.
Do czasu wprowadzenia planowanej reformy systemu zdrowia, jako docelowego rozwiązania, zmiana ta ograniczy do minimum skutki niedokonania na czas zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.