Czas na praktyczne porady! O oszczędzaniu, które nie boli

Krok 1: Budowanie swoich oszczędności zacznij od dobrego planu. Zastanów się i policz, jakie środki możesz przeznaczyć na comiesięczne oszczędzanie. To nie muszą być od razu duże kwoty!

Krok 2: Zastanów się nad swoją najbliższą przyszłością – niekoniecznie nad tym, co będziesz robić w „piąteczek” 🙂 Pomyśl, na co może przydać Ci się dodatkowa rezerwa finansowa i świadomie ją buduj.

Zabezpiecz pulę środków na wydatki nieregularne (np. zakup nowych ubrań czy prezenty okolicznościowe dla przyjaciół). Dzięki temu będziesz mógł świadomie i ze środków własnych finansować tego typu wydatki, bez konieczności zaciągania zbędnych kredytów.

Zabezpiecz środki na awaryjne wydatki (np. na naprawę swojego smartfona, który podczas ostatniej imprezy dość niefortunnie upadł na chodnik). W ten sposób Twój „regularny” budżet będzie bardziej uodporniony na wypadki losowe.

 

Krok 3: Pomyśl o swojej przyszłości także w dłuższej perspektywie. Zastanów się, jakie wydatki będą Cię czekały na przestrzeni najbliższych kilku/kilkunastu lat.

  • Pomyśl o systematycznym odkładaniu np. na swoje wymarzone mieszkanie – banki wesprą Cię kredytem hipotecznym, rodzice pewnie też postarają się pomóc, ale musisz również samodzielnie zbierać środki na tzw. wkład własny (obecnie wynosi 20% wartości mieszkania).
  • Nadprogramowe środki możesz przeznaczyć także na specjalne lokaty dłu- goterminowe, z których zysk spłynie do Ciebie za np. 10 lat.

Krok 4: Emerytura kojarzy Ci się zapewne z ukochaną babcią, ale wbrew pozorom dotyczy też Ciebie. Pamiętaj, aby oszczędzanie na ten cel zacząć jak najwcześniej.

Budując swoje oszczędności zwróć uwagę, iż według danych GUS koszty życia (opłaty stałe, wyżywienie, usługi) rosną każdego roku w sposób szybszy od naszych zarobków.

Warto już dziś budować swój kapitał finansowy, tak by móc spokojnie cieszyć się nim na emeryturze, czyli w okresie, w którym nie będziemy mieli tak dużego wpływu na wysokość naszych dochodów jak dziś.

Krok 5: Decydując się na skorzystanie z produktów inwestycyjnych oferowanych przez rynek finansowy, upewnij się, że rozumiesz mechanizm ich działania, koncentrując się na 3 kluczowych elementach – korzyściach, kosztach i ryzyku.

Ryzyko inwestycyjne – wiąże się z każdą formą pomnażania kapitału. Pamiętaj, by przy wyborze określonego produktu zrobić analizę wszelkich zagrożeń oraz poświęć czas, by je dobrze zrozumieć albo pozwolić sobie je wytłumaczyć.

Korzyści – uprawnienia i zyski, jakie daje Ci dana forma oszczędności. W przypadku akcji może to być prawo do dywidendy, a w przypadku lokat prawo do wcześniejszego wypłacenia środków.

Koszty – mogą być związane z prowizją, marżą lub innymi opłatami. W przypadku funduszy inwestycyjnych może to być np. opłata za zarządzanie, która jest naliczana od wysokości kwot jakie wpłacasz.


Krok 6: Dokonaj szerokiej analizy produktów inwestycyjno-oszczędnościowych dostępnych na polskim rynku finansowym, takich jak: lokaty, obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne, fundusze inwestycyjne czy też akcje spółek giełdowych.


Krok 7: Po prostu zacznij oszczędzać. To nie jednorazowa akcja – trzeba zacząć i sumiennie realizować, aby osiągnąć oczekiwany efekt 🙂

 

Informacje zaprezentowane na podstawie raportu Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich Portfel Studenta, Edycja VI, wrzesień 2021. 

https://bit.ly/PortfelStudenta_2021