Drugi kierunek znów bezpłatny

drugi_kierunekDzisiaj na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przegłosowano poprawkę, która skreśla przepisy o odpłatności za drugi kierunek studiów z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. W posiedzeniu komisji brał udział Piotr Müller – przewodniczący PSRP. Zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie 1 października 2014 r. To ukoronowanie starań, jakie w tej dziedzinie podjął m. in. Parlament Studentów RP.

Uchylenie przepisów o odpłatności za drugi kierunek studiów jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W postępowaniu TK w tej sprawie brał udział PSRP. Parlament Studentów wystosował m. in.  oficjalne pismo w tej sprawie w którym stwierdził, że w jego przekonaniu „wniosek do TK zawiera argumentację, która potwierdza, że wskazane w nim przepisy naruszają normy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie ograniczenia gwarancji bezpłatnej nauki na uczelniach wyższych oraz zasad poprawnej legislacji, ochrony zaufania obywatela do państwa i sprawiedliwości”. W swoim uzasadnieniu Trybunał Konstytucyjny cytował również argumentację prawną PSRP.

PSRP bezpośrednio po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zabiegał o natychmiastowe usunięcie przepisów o odpłatności za drugi kierunek (pomimo tego, że TK zdecydowało o uchyleniu przepisów dopiero po 30 września 2015 r.). W tej sprawie skierowaliśmy list do Premiera Donalda Tuska (Link do listu – http://www.psrp.org.pl/4027/studenci-prosza-premiera-o-spotkanie-w-sprawie-odplatnosci-za-drugi-kierunek-studiow/). Rada Studentów Parlamentu Studentów RP przyjęła także oficjalną opinię wzywającą do niezwłocznego zniesienia odpłatności za drugi kierunek studiów. Opinia została przekazana do Prezesa Rady Ministrów – Donalda Tuska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP – Piotra Baucia, Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich – prof. Wiesława Banysia, Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. Jerzego Woźnickiego. (Link do opinii – http://www.psrp.org.pl/4125/rada-studentow-psrp-apeluje-w-sprawie-drugiego-kierunku-studiow/)

Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy wsparli walkę o bezpłatny drugi kierunek studiów, ponieważ likwidując ten przepis, przywracamy szansę na lepsze i bardziej wszechstronne wykształcenie młodych Polaków. Parlament Studentów RP jest wdzięczny zarówno wnioskodawcom w postępowaniu przed TK, jak i wszystkim posłom, którzy poparli skreślenie tego przepisu z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.