Dzień Pisarzy i Pisarek – Księgarnia Gandalf

Rok 2023 ogłoszono – poprzez decyzję Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – rokiem Wisławy Szymborskiej. Tym bardziej adekwatnym z pewnością jest wspomnienie o Dniu Pisarzy i Pisarek, który przypadał na 3 marca. Ustanowiony został w 1984 roku z inicjatywy PEN Club – Międzynarodowego Stowarzyszenia Pisarzy. To z kolei założyła w 1921 roku Catherine Amy Dawson Scott, mając na uwadze to, jak istotne nie tylko dla kultury, ale i świata w ogóle są książki i ich twórcy. Główną zasadą stowarzyszenia jest szerzenie myśli, według której literatura jest niezawodnym i niezwykle istotnym sposobem na podejmowanie współpracy międzynarodowej. Bo choć mówimy różnymi językami, to odpowiedzialność za słowo i jego znaczenie pozostają niezmienne. Dlatego też tak istotne są tu przyjaźń i intelektualna współpraca między pisarzami i pisarkami, którzy poprzez wzajemną inspirację tworzą dzieła na miarę światowych bestsellerów. Jednak to, co powyższe stowarzyszenie stara się szczególnie pielęgnować to wolność słowa i rozwój literackiej społeczności na całym świecie. A nie ma co ukrywać – jedno nie może istnieć bez drugiego.  

Co ważne – Polacy nie pozostawili tego jakże istotnego aspektu literackiej historii bez odpowiedzi. Tym samym w 1925 roku Stefan Żeromski powołał polskie stowarzyszenie PEN Club. Wśród założycieli znaleźli się również: 

 • Emil Breiter,  
 • Bolesław Gorczyński,  
 • Wacław Grubiński,  
 • Juliusz Kaden-Bandrowski,
 • Stefan Krzywoszewski,  
 • Jan Lechoń,  
 • Jan Lorentowicz,  
 • Bronisława Neufeldówna,  
 • Edward Popoff,  
 • Józef Relidzyński, 
 • Leopold Staff 

Jak widać, w skład stowarzyszenia wchodziły same znamienite nazwiska, których spuścizną zajmuje się obecny prezes, który swoją funkcję pełni od 2022 roku – Marek Radziwon.  

Trzymając się wspomnianych już obecnych czasów, jako miłośnicy dobrej literatury, mamy dla Was propozycję. Co powiedzielibyście na uczczenie tego cudownego święta genialną książką w znakomitej cenie? Nie wiemy jak dla Was, ale dla nas brzmi to jak plan idealny! Dlatego też, w ramach współpracy z księgarnią Gandalf, zachęcamy Was do zakupu książki – lub książek – Waszego ulubionego pisarza czy pisarki, wraz z kodem zniżkowym, opiewającym na 5%! Pamiętajcie zatem, by skorzystać z kodu PSRP, który to aktywny jest aż do 01.09.2023 roku lub do wyczerpania promocji!  

My dobiegamy do końca naszego artykułu, a Wy biegnijcie do księgarni Gandalf i korzystajcie z dobra kultury, jakim jest literatura! I najlepsze na koniec! Swoimi zdobyczami pochwalić się będziecie mogli pod dedykowanym postem, na naszej stronie na Facebooku. Śledźcie zatem bardzo uważnie nasze social media i wyczekujcie znaku! Może to właśnie Wy zainspirujecie kogoś, do zapoznania się z twórczością Waszej ulubionej pisarki czy ulubionego pisarza.