ERASMUS+ – nowe możliwości dla studentów

Erasmus_NEW-664x609

Wczoraj, 19 listopada 2013 r., Parlament Europejski zatwierdził nowy unijny program wymiany i stypendiów ERASMUS+. Program, które budżet ustalono na 14,7 mld euro, będzie stanowił nowe możliwości nie tylko dla krajów członkowskich, ale otworzy nowe pole do współpracy z krajami spoza Unii.

„Parasolowy” program „Erasmus+”, łączący w sobie 7 programów (m. in. Erasmus Mundus i Tempus, Młodzież w działaniu), ułatwi dostęp do środków europejskich i uprości procedurę wnioskowania. Program skupia się na edukacji formalnej i poza formalnej w celu rozwijania umiejętności uczniów, nauczycieli, pracowników oraz zwiększania ich atrakcyjności na rynku pracy.

Skonsolidowanie programów pod jednym szyldem pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie środków finansowych. Ułatwienie procedury wnioskowania zdecydowanie przyczyni się do zwiększenia aktywności podmiotów wnioskujących i pozwoli na realizowanie większej liczby projektów, także dla Parlamentu i samorządów studenckich. – zapowiada Piotr Müller, Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt zaplanowany w perspektywie finansowej 2014-2020 dotyczyć będzie obszarów edukacji, sportu, młodzieży i szkoleń. ERASMUS+ opiera się na przekonaniu, że inwestowanie w edukację i szklenia pozwala na odkrywanie ludzkiego potencjału niezależnie od wieku czy pochodzenia. Pomaga ludziom rozwijać się, zyskiwać nowe umiejętności, a także wspiera ich na rynku pracy. Dzięki nowej formule prawie 5 mln osób będzie mogło skorzystać ze studiów i szkoleń poza granicami swojego kraju, wśród nich ok. 3 mln uczniów szkół wyższych i zawodowych.

To pokazuje, jak dużą wagę UE przykłada do edukacji i szkolenia zawodowego. Erasmus+ pomoże również w walce z bezrobociem wśród młodzieży, dając młodym ludziom okazję do pogłębienia wiedzy i umiejętności dzięki doświadczeniu za granicą – powiedziała unijna komisarz edukacji Andrulla Wasiliu.

Program będzie oferował więcej możliwości mobilności i współpracy. Więcej środków zostanie przeznaczonych na studiowanie, szkolenia, nauczanie, a także wolontariat dla uczniów szkół wyższych i zawodowych, nauczycieli, trenerów i młodych pracowników. Otwierają się także nowe możliwości przed instytucjami związanymi z edukacją i szkoleniami czy organizacjami związanymi z młodzieżą. Mogą one współpracować z innymi podmiotami w celu wymiany dobrych praktyk i z biznesem, aby promować idee innowacji i zatrudnialności, a także mogą wspierać szkoły poprzez wsparcie IT – platformy edukacyjne, czy inne internetowej formy wspierania edukacji.

Nowe inicjatywy to dla Parlamentu i samorządów studenckich ogromna szansa na współfinansowanie dotychczasowej współpracy z krajami spoza EU. Umożliwienie krajom Bałkan Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego wnioskowania o środki unijne pozwoli na zacieśnienie współpracy organizacji z tych obszarów z Polską i innymi krajami członkowskimi. – tłumaczy Karolina Pietkiewicz, Przewodnicząca Komisji PSRP ds. Współpracy Międzynarodowej.

Łączny budżet programu, wynoszący 14,7 mld euro, to efekt negocjacji organizacji krajów zrzeszonych w Europejskiej Unii Studentów (ESU). Wspólnymi siłami udało się wynegocjować zwiększenie nakładów finansowych na przedsięwzięcie o 40%. Środki będą wykorzystywane na wymiany, stypendia, szkolenia, a także na system pożyczek dla studentów uzupełniających studiów magisterskich. Pomimo entuzjazmu wobec całego programu, ten ostatni wzbudza obawy środowiska studenckiego.

Wysokość budżetu przeznaczonego na system pożyczek i środki na rozpowszechnieni informacji o nim, mówiąc łagodnie, budzą wątpliwości. Pożyczki będą miały negatywny wydźwięk w zakresie finansowania mobilności i programów edukacyjnych, nie wspominając już o zjawisku drenażu mózgów, które mogą wywołać w niektórych regionach. Jednocześnie należy pamiętać, że stosunkowo niewielka kwota budżetu ERASMUS+ została przeznaczona na system pożyczek, a ogólny kształt programu jest bardzo prostudencki. – powiedział Rok Primozic, Przewodniczący Europejskiej Unii Studentów (ESU).