Europejskie Forum Młodych liderów za nami

W dniach 25-27 kwietnia w Katowicach odbyła się XIV edycja Europejskiego Kongresu Ekonomicznego. Wydarzeniu towarzyszyła II edycja Europejskiego Forum Młodych Liderów, którego organizatorem była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). W obu wydarzeniach uczestniczyli reprezentanci Parlamentu Studentów RP: Joanna Maruszczak, członkini Rady Wykonawczej oraz Maciej Cieciora, Dyrektor Centrum Komunikacji PSRP.

 

KATOWICE EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY 2022, EEC2022, EKG 2022, EUROPA I SWIAT 2030 
Fot. KASIA ZAREMBA

Europa i Świat 2030

Pod takim hasłem 25 kwietnia o godzinie 12:30 rozpoczął się jeden z głównych paneli, w którym Maciej Cieciora wraz z m.in. Maryną Popatenko (wiceminister młodzieży i sportu na Ukrainie), Mikulasem Dzurindanem (były Premier Słowacji 1998-2006), dr. Pawłem Poszytkiem (dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Erasmus+), dr. Michałem Kurtyką (minister klimatu i środowiska 2019-2021), Rafałem Sonikiem (prezes zarządu Gemini Holding) oraz Jakubem Grodeckim (wiceprzewodniczący European Students’ Union (ESU)) prognozowaliśmy sytuację w Europie i na świecie w 2030 roku. Przed zgromadzonymi gośćmi Dyrektor Centrum Komunikacji PSRP przedstawił swoją wizję – pesymistyczną i optymistyczną z perspektywy młodego Europejczyka.

 

KATOWICE EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY 2022, EEC2022, EKG 2022, SESJA MIEDZYNARODOWA WYMIANA MLODZIEZY 35 LAT ERASMUSA
Fot. PIOTR GAJEK

 

Międzynarodowa wymiana młodzieży. 35 lat Erasmusa

Tego samego dnia o godzinie 14:30 rozpoczął się kolejny panel poświęcony mobilności młodzieży. Reprezentantką Parlamentu Studentów RP była Joanna Maruszczak, członkini Rady Wykonawczej. Razem m.in. z prof. dr. hab. Andrzejem Kaletą (rektor Uniwersytetu Śląskiego), prof. dr. hab. inż. Markiem Pawełczykiem (kierownik, Katedra Pomiarów i Systemów Sterowania, prorektor ds. nauki i rozwoju), dr. Pawłem Poszytkiem (dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Erasmus+) oraz Kają Kaczkiełło (przewodnicząca Erasmus Student Network Poland) rozmawiali o doświadczeniach związanych z programem z perspektywy uczelni oraz studenckiej, a także wskazywali obszary, które warto doskonalić. Jako ustawowy reprezentant studentów mocno podkreśliliśmy istotę wprowadzenia pełnej cyfryzacji, począwszy od rekrutacji, a także konieczność szkolenia koordynatorów wydziałowych/ instytutowych przez władze rektorskie.

Na koniec warto podkreślić, że wydarzenia były szansą na spotkanie z wieloma osobami, które na co dzień można zobaczyć tylko w telewizji. Nasi reprezentanci chętnie korzystali z okazji do krótkich small talków czy wspólnych pamiątkowych zdjęć. Nie zabrakło także wymiany doświadczeń z reprezentantami młodego pokolenia m.in. z Europejskiej Unii Studentów czy Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych (PROM).