List otwarty do Prezes Rady Ministrów

LIST OTWARTY DO PREZES RADY MINISTRÓW EWY KOPACZ

Uczelnie to także studenci!

Z wielką uwagą przyjęliśmy informację o spotkaniu Pani Premier z przedstawicielami świata akademickiego w sprawie przygotowania budżetu na 2016 rok. Cenimy uwzględnianie głosu zainteresowanych przy tworzeniu planów rządu. Chcemy jednak zauważyć, że na tym spotkaniu zabrakło przedstawicieli grupy, która także składa się na środowisko akademickie – studentów!

Budżet państwa i jego przygotowanie to niezwykle skomplikowana materia, która wiąże ze sobą potrzebę uwzględniania głosów różnych środowisk i grup. Dobrze, że rząd chce brać w tej dziedzinie pod uwagę głos zainteresowanych, w tym głos środowiska akademickiego. Pragniemy zauważyć, że na tę grupę składają się także studenci, którzy podjęli już wiele prób inicjujących zmiany w obszarze finansowania studiów, a także elementów związanych ze statusem społecznym i zdrowiem studentów.

W tym roku Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej proponuje szereg zmian w prawie, które usprawnią proces studiowania oraz poprawią bezpieczeństwo socjalne i zdrowotne studentów. W ostatnich tygodniach przesłaliśmy choćby pismo z prośbą o zajęcie się kwestią ubezpieczenia zdrowotnego, wygasającego w sytuacji podjęcia przez studenta pracy zarobkowej. Sprzeciwiamy się także konstrukcji podatku od osób fizycznych, która nakłada zobowiązania podatkowe na studentów, jeśli byli oni zwolnieni z czesnego lub sfinansowano ich udział w konferencji z budżetu uczelni. Jest to wówczas traktowane jako dochód, który nie jest zwolniony od obowiązku podatkowego.

Nasze inicjatywy obejmują także sprawę zapewnienia finansowania na działalność studencką. Porozumienie w tej sprawie już niebawem może być udziałem kilku największych organizacji studenckich w Polsce i naszym zdaniem odpowiednio normuje relacje finansowe pomiędzy władzami uczelni a samorządami i organizacjami studenckimi. Rozważenia wymagają także takie pomysły, jak możliwość uzyskiwania stypendiów rektora i stypendium dla osób niepełnosprawnych także na drugim kierunku studiów. Dyskusja musi obejmować ponad to temat reformy kredytów studenckich, które już dawno pozostają na niezmienionym poziomie, co generuje ich mniejszą popularność i nie wspiera potrzebujących studentów.

Szerokim echem odbiła się sprawa płatności za staże i praktyki absolwenckie. Naszym zdaniem także ten temat powinien być przedmiotem rozmowy pomiędzy reprezentacją studentów a rządem, gdyż pozwoli to na sprawniejsze i bardziej dostosowane do potrzeb studentów rozwiązanie w obszarze, który ma bardzo istotne znaczenie.

W związku z tak dużą liczbą spraw i wniosków, a także w obliczu przygotowywania budżetu na przyszły rok, zwracam się do Pani Premier o spotkanie z Parlamentem Studentów RP – oficjalną reprezentacją studentów w Polsce, podczas którego przedstawimy propozycje ważne z punktu widzenia studentów – bezsprzecznej i najliczniejszej części środowiska akademickiego. Wierzę, że takie spotkanie uzupełni stanowisko nauczycieli akademickich, rektorów i przedstawicieli ośrodków naukowych, które zostało przedstawione podczas spotkania w ostatnich dniach.

Z wyrazami szacunku

MATEUSZ MROZEK

Przewodniczący Parlamentu Studentów

 Rzeczypospolitej Polskiej