Maj ważnym miesiącem dla PSRP na arenie międzynarodowej

ErywańW pierwszej połowie maja oczy wszystkich zainteresowanych szkolnictwem wyższym skupione były na Erywaniu, stolicy Armenii. Odbyły się tam najważniejsze dla PSRP międzynarodowe wydarzenia w bieżącym roku, które będą miały niebagatelny wpływ na nasza działalność w najbliższych latach.

Pomiędzy 9 a 12 maja odbyło się Board Meeting Europejskiej Unii Studentów (ESU), na którym PSRP reprezentowali Adam Gajek – pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej oraz Mateusz Karpiński – pełnomocnik ds. mobilności. Spotkanie zdominowały dwa tematy: pierwszym były wybory do Rady Wykonawczej ESU, w której po raz pierwszy znalazło się dwóch reprezentantów naszego regionu obejmującego Europę Środkowo-Wschodnią – nowymi członkami Komitetu są Karolina Pietkiewicz, dawniej reprezentująca PSRP oraz Cristi Popescu reprezentujący ANOSR z Rumunii. Udało się także wprowadzić reprezentantów naszego regionu do grup wizytujących organizacje z Białorusi oraz Czarnogóry, a także powołać PSRP do grupy roboczej ds. umiędzynarodowienia edukacji na świecie. Głos naszego regionu jest coraz silniej obecny w europejskich strukturach. Wśród ważniejszych dokumentów przyjęto także Strategię Ochrony Praw Człowieka i Solidarności ESU.

Spotkanie w Erywaniu poprzedzone zostało zjazdem regionalnego porozumienia krajowych organizacji studenckich – V4Plus Student Alliance w Brnie w Czechach. Obecni na zjeździe reprezentacji organizacji z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii ustalili wspólne cele na Board Meeting ESU, jak również zapoznali studentów Uniwersytetu Masaryka w Brnie z działalnością swoich organizacji.

ESU zebrało się celem przygotowania wspólnego stanowiska wobec zbliżającej się konferencji ministerialnej poświęconej kształtowi szkolnictwa wyższego w Europie. Wspólne stanowisko reprezentowane przez wszystkie unie, których przedstawiciele znajdują się także w delegacjach narodowych, zwiększa prawdopodobieństwo skupienia się na celach korzystnych dla studentów. Wśród najważniejszych priorytetów dla studentów ESU uznało promowanie nauczania skoncentrowanego na studencie (SCL), zwiększenie funduszy na społeczny wymiar edukacji, rozwijanie polityki uznawalności kształcenia, przygotowywanie absolwentów do wyzwań rynku pracy czy poprawę struktur wewnętrznych Procesu bolońskiego.

W dniach 14-15 maja obyła się Konferencja ministerialna, która jest najważniejszym wydarzaniem dla Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (EOSzW) w ciągu kilku lat. Polskich studentów reprezentował Mateusz Mrozek – przewodniczący PSRP. Na tego rodzaju spotkaniach ustala się kierunki reform mające wpływ na zmiany w praktycznie każdym europejskim kraju. Konferencja zakończyła się przyjęciem Komunikatu z Erywania, zawierającego cele działania do roku 2018.

Oprócz tradycyjnego apelu o zakończenie poprzednich reform strukturalnych (cykle kształcenia, punkty ECTS) czy nadrobieniu zaległości w polityce uznawalności kształcenia, ministrowie ustalili priorytety w dziedzinie innowacyjnych metod nauczania, zwiększenia użytkowania potencjału nowoczesnych technologii w edukacji, polepszenia współpracy z pracodawcami i promowaniu mobilności społeczności akademickiej. Za ważne uznano także kształcenie ustawiczne oraz zwiększenie dostępności do edukacji. Do członków EOSzW przyjęto także Białoruś, ostatni duży kraj w Europie. Poniżej dostępne jest stanowisko Konferencji w języku polskim.  Następna Konferencja Ministerialna odbędzie się w 2018 roku w Paryżu.