Nasza opinia ws. rozporządzenia Ministra NiSW tyczącego się kredytów i pożyczek studenckich

W odpowiedzi na pismo Sekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pana Aleksandra Bobko Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej pozytywnie opiniuje udostępniony projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich.

 

W szczególności:

 

1. Parlament Studentów RP uważa, że dobrym rozwiązaniem jest rozszerzenie w § 16 ust. 1 przesłanek zawieszenia spłaty kapitału kredytu lub pożyczki o trudną sytuację życiową. Ma to szczególne znaczenie dla osób mających okresowe trudności w spłacie kredytu lub pożyczki.

 

2. Parlament Studentów RP pozytywnie odnosi się do wprowadzenia w § 17 ust. 1 trzech progów wysokości umorzenia kredytu lub pożyczki przez bank dla najlepszych absolwentów studiów na danym poziomie kształcenia albo studiów doktoranckich, w danym roku akademickim. Takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia liczby i wysokości umorzeń. Parlament Studentów RP wyraża nadzieję, że dzięki temu więcej studentów będzie zainteresowanych ofertą kredytów i pożyczek studenckich.

 

3. Parlament Studentów RP pozytywnie ocenia rozwiązanie wskazane w § 17 ust. 3, wedle którego rektor w porozumieniu z organem samorządu studenckiego sporządza i ogłasza listę rankingową najlepszych absolwentów studiów na danym poziomie kształcenia w terminie do 31 grudnia. Parlament Studentów RP uważa za zasadne, aby w takim postępowaniu brał udział samorząd studencki.

 

4. W opinii Parlamentu Studentów RP słusznym wydaje się wprowadzenie w § 17 ust. 5 rozwiązania umożliwiającego wystąpienie o umorzenie kredytu lub pożyczki odrębnie po ukończeniu każdego poziomu kształcenia.

 

5. Parlament Studentów RP jest zdania, że § 17 ust. 6 słusznie wskazuje, aby w przypadku osób, które trwale utraciły zdolność do spłaty zobowiązań, kredyt lub pożyczka były umorzone w całości, bez badania sytuacji życiowej kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Jednocześnie Parlament Studentów RP przychyla się do tego, aby sytuację życiową traktować jako osobną przesłankę do częściowego umorzenia płatności.

 

6. W związku ze zniesieniem Komisji do Spraw Pożyczek i Kredytów Studenckich, która opiniowała wnioski o umorzenie kredytu lub pożyczki w przypadku trwałej utraty zdolności do spłaty zobowiązań przez kredytobiorcę lub pożyczkobiorcę oraz w przypadku trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy, Parlament Studentów RP pozytywnie odnosi się do propozycji, aby umorzeń tych dokonywał, na wniosek kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy, bezpośrednio minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego w drodze decyzji. Parlament Studentów RP uważa, że takie rozwiązanie przede wszystkim zdecydowanie usprawni i przyspieszy procedurę związaną z umarzaniem kredytów lub pożyczek.

 

Jednocześnie Parlament Studentów RP jest zdania, że za dobrymi regulacjami powinno podążać odpowiednie finansowanie. W tym akurat przypadku wydaje się ono zdecydowanie za niskie. Parlament Studentów RP sugeruje więc, aby znacząco je zwiększyć.