Panel ekspercki XXII KK za nami

Za nami panel ekspercki z udziałem gości będących liderami szkolnictwa wyższego w Polsce. Prelegenci dyskutowali o roli samorządu studenckiego na uczelni oraz o długofalowych skutkach działalności samorządowej.
Spotkanie dotyczące działalności samorządów studenckich poprzedziła debata z wicepremierem Jarosławem Gowinem, podczas której omówiono kierunki rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego. Głównym założeniem panelu było pokazanie różnorodności samorządów oraz określenie krótkoterminowych i długoterminowych przedmiotów ich funkcjonowania. W rozmowie udział wzięli: prof. Krzysztof Diks – szef Polskiej Komisji Akredytacyjnej, prof. Jerzy Woźnicki – przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także prof. Tadeusz Bohdal – rektor Politechniki Koszalińskiej. Swoje stanowisko w dyskusji zaprezentował z ramienia MNiSW Piotr Muller Wicepremiera Jarosława Gowina oraz Mateusz Mrozek – przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, który zadbał o przedstawienie działalności samorządów z perspektywy studentów.
Podczas panelu zaproszeni goście odwoływali się do ostatnich kryzysowych sytuacji w relacjach między samorządem, a władzami uczelni na Politechnice Częstochowskiej. Zdaniem prelegentów remedium na podobne problemy nie jest wprowadzanie zmian w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym, a skuteczna kontrola funkcjonowania samorządów przez Parlament Studentów RP. Paneliści podkreślili dojrzałość PSRP jako instytucji reprezentującej prawa studentów i zaproponowali uregulowanie prawne możliwości mediacji w przypadku eskalacji konfliktu na linii samorząd-władze uczelni.
IMG_6416
Ważnym tematem w dyskusji okazała się kwestia umiejscowienia samorządu studenckiego w systemie polskiego szkolnictwa wyższego. Zadaniem środowiska studenckiego powinno być przygotowanie na bazie swoich doświadczeń rozwiązań dla projektu nowelizacji Ustawy – Prawo o Szkolnictwie Wyższym. Prelegenci za kluczową sprawę uznali udział społeczności studenckiej w wyborach samorządowych. Ich zdaniem aktywność studencka w działaniach samorządu odwzorowuje niski poziom partycypacji obywatelskiej, co wpływa na pozycję studentów w negocjacjach z władzami.
Podsumowaniem spotkania była ocena panelistów dotycząca istoty samorządowej działalności. Za najważniejszy aspekt uznano realizację długookresowego interesu studentów poprzez osiąganie przez uczelnię najwyższych standardów w dziedzinie dydaktyki. Eksperci wspólnie przyznali, że właśnie ta sfera działalności samorządu studenckiego będzie dostrzegana przez społeczność akademicką jako podnoszenie prestiżu uczelni.