Pokolenie 2.0 dla przyszłości Polski

Już dziś oficjalnie rozpocznie swoją działalność think tank Pokolenie 2.0 zrzeszający kilkanaście ogólnopolskich organizacji młodzieżowych zebranych pod skrzydłami Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym celem działalności tego przedsięwzięcia jest zdiagnozowanie problemów ludzi młodych oraz wypracowanie rozwiązań je pokonujących.

pokolenie20

W prace Pokolenia 2.0 włączyło się 18 ogólnopolskich organizacji młodzieżowych, w tym m. in. Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, IAESTE Polska czy Akademicki Związek Sportowy. Przedstawiciele tych inicjatyw będą uczestniczyli w pracach think tanku prowadzonych pod patronatem Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Pokolenie 2.0 zajmie się pracą nad rozwiązaniami w trzech głównych obszarach: edukacji, pracy i rodzinie. Pierwszym etapem zaangażowania będzie analiza obecnej sytuacji społecznej w tych dziedzinach. W dalszej części uczestnicy projektu zajmą się stworzeniem raportu będącego także zapisem propowanych zmian, które miałyby pozytywnie wpłynąć na kształt wyżej wymienionych sfer. Ostatnia faza działalności będzie skupiała się na promowaniu rozwiązań wśród ośrodków decydujących o ich kształcie.

Jednym z zasadniczych celów inicjatorów Pokolenia 2.0 jest wzmocnienie głosu ludzi młodych w debacie publicznej i zaprezentowanie ich jako osób aktywnych i odpowiedzialnych za przyszłość naszego kraju.

– Poprzez ten projekt chcemy zakomunikować rządzącym naszą gotowość do wzięcia odpowiedzialności za kształt rozwiązań systemowych dotyczących ludzi młodych. Zgłosimy nasze propozycje, licząc że mają one szanse choć częściowego powodzenia i wpisania się w kierunek rozwoju polityki dotyczącej tej tematyki – mówi Mateusz Mrozek, szef projektu Pokolenie 2.0 oraz członek Rady Wykonawczej PSRP.

Inicjatorzy i uczestnicy projektu zachęcają wszystkie środowiska młodzieżowe do włączenia się w prace think tanku: – Na każdego, któremu bliski jest ten temat, czeka u nas miejsce przy stole. Dlatego zapraszamy wszystkich, bez jakichkolwiek innych warunków wstępnych – dodaje szef projektu.

– Naszym zadaniem jest po pierwsze rozpoczęcie debaty nad polityką młodzieżową, do tej pory pomijaną w naszym kraju. Pomysł powołania nowego organizmu pojawił się w trakcie dyskusji środowisk studenckich nad ich rolą w naszym państwie – mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszelkie informacje na temat projektu Pokolenie 2.0 można znaleźć w witrynie internetowej:www.pokoleniedwazero.pl. Funkcjonują też konta think tanku w mediach społecznościowych. Na Facebooku jest ono dostępne pod adresem:  www.facebook.com/PokolenieDwaZero, a konto na Twitterze to:www.twitter.com/pokoleniedwa0.