PSRP ze zwycięskim projektem dla maturzystów

Parlament Studentów RP jako jedna z ośmiu organizacji pozarządowych wygrał konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z projektem „Świadomy student” . Projekt poprowadzi Rzecznik Praw Studenta, Justyna Rokita, wraz ze współpracownikami.
Konkurs „Organizowanie i animowanie działań na rzecz oświaty oraz środowiska akademickiego” został rozpisany przez MNiSW. Wyłonione organizacje otrzymały w sumie 338 tys. zł na kreowanie postaw proinnowacyjnych, zwiększanie świadomości prawnej studentów i doktorantów.
Celem projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy licealistów na temat możliwości wyboru kierunków studiów i uczelni wyższych, uświadomienie zasad rekrutacji na studia, omówienie istoty zawieranych umów student-uczelnia, jak również zapoznanie ich z obowiązkami i prawami studenta, organizacją studiów, kulturą jakości kształcenia czy pomocą socjalna dla studentów. Ponadto projekt zakłada promocję portalu „Wybierz Studia”, która ma służyć wspieraniu procesu świadomych wyborów edukacyjnych w zakresie szkolnictwa wyższego, jak również zwróceniu uwagi na konieczność przestrzegania prawa w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego.
W trakcie zorganizowanych spotkań licealiści z co najmniej 30 strategicznych polskich miast oraz z miast, z których licea oraz uczelnie wyższe zgłoszą zapotrzebowanie na przeprowadzenie szkolenia, będą mogli zapoznać się z działaniem serwisu internetowego www.wybierzstudia.nauka.gov.pl (oraz serwisami zbliżonymi tematycznie, prowadzonymi przez PSRP) jak również porozmawiać z osobami z biura Rzecznika Praw Studenta PSRP oraz Parlamentu Studentów RP na temat wątpliwości związanych z wyborem Uczelni wyższej i kierunku studiów oraz najważniejszych problemów. Ponadto osoby prowadzące spotkania zapoznają licealistów (w szczególności tegorocznych maturzystów) z instytucjami Krajowych Ram Kwalifikacji, planów i programów studiów, sylabusów. Dodatkowo przedstawią różnice pomiędzy realizowanymi specjalnościami i specjalizacjami, omówią najczęstsze błędy popełniane w trakcie rekrutacji oraz zaraz po rozpoczęciu studiów. Ponadto w trakcie spotkań szkoleniowcy zwrócą szczególną uwagę na zawierane umowy student-uczelnia z uwzględnieniem przepisów ustawy Prawo o Szkolnictwie wyższym oraz regulacji z 6 zakresu prawa cywilnego.
Projekt przewiduje także organizację spotkań ze studentami, w trakcie których szkoleniowcy zapoznają słuchaczy z prawami i obowiązkami studentów wynikającymi z przepisów prawa oraz instytucjami zapewniającymi ich realizację. Ponadto przedstawione zostaną zagadnienia dydaktyki i jakości kształcenia zwiększające świadomość dotyczącą możliwości wynikających z systemu szkolnictwa wyższego oraz programy mobilności, organizacje studenckie oraz fundusz pomocy materialnej.
W trakcie spotkań studenci będą mogli porozmawiać na temat swoich problemów związanych z procesem kształcenia, jak również uzyskać wyczerpujące odpowiedzi zmierzające do ich rozwiązania. Przedstawione zostaną także aktualne przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym w tym aktów wykonawczych oraz tendencje legislacyjne zmierzające do ich zmiany.
Parlament Studentów RP zapewni wykwalifikowaną kadrę specjalistów posiadających wykształcenie prawnicze, jak również udokumentowaną wiedzę z dziedziny Szkolnictwa Wyższego, prawa administracyjnego oraz procedury administracyjnej i cywilnej, charakteryzujących się potwierdzonymi umiejętnościami trenerskimi niezbędnymi do odpowiedniego przeprowadzenia spotkań stanowiących przedmiot projektu.
Zgodnie z wymaganiami konkursu projekt zostanie zrealizowany do 30 listopada.