UNIVERSALITY – Wirtualny asystent, czyli jak rozpocząć karierę już na studiach

Budowanie CV każdy student rozpoczyna już w momencie rozpoczęcia studiów. Kursy, szkolenia, staże, praktyki- to wszystko składa się na doświadczenie przyszłego pracownika i buduje jego wartość w oczach potencjalnego pracodawcy. Ale czy daje pewność zatrudnienia? Czy dokumenty zebrane w trakcie praktyk są dowodem na posiadanie wiedzy? A co, gdyby każde rozwiązywane na zajęciach zadanie zbliżało studenta do uzyskania wymarzonej pracy? Gdyby już w trakcie zajęć na uczelni mógł dowiedzieć się, na czym polegać będzie praca na konkretnym stanowisku w wybranej firmie? Mógł rozwiązywać rzeczywiste zadania konkretnych firm a osiągane przez niego wyniki były obserwowane przez przyszłych pracodawców? Brzmi aż za dobrze? Teraz to możliwe, dzięki Universality.

 

Jerzy Czepiel, jako pracownik akademicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w swojej pracy zauważył szereg potrzeb, z jakimi zmagają się polskie uczelnie, kształcące przyszłych absolwentów kierunków IT. Wynikają one m.in. z faktu, że program na studiach podlega znacznie wolniejszym zmianom niż potrzeby rynku w zakresie kompetencji pracowników i nowych technologii, co często powoduje rozmijanie się umiejętności młodych pracowników z oczekiwaniami firm IT. Zmiany w programach nauczania i bieżące przygotowywanie studentów do aktualnych wymogów rynku stają się wyzwaniem w obliczu dynamicznych zmian w sektorze IT. Podążanie „z duchem czasów” i przygotowanie ciekawych zajęć z przedmiotów technologicznych wymaga dużego zaangażowania wykładowców, pochłania bardzo dużo czasu i często odbywa się kosztem pracy naukowej. Z potrzeby wsparcia zarówno wykładowców jak i studentów w procesie kształcenia i rozwijania umiejętności dopasowanych do potrzeb rynku zrodził się pomysł stworzenia startupu, który ułatwi absolwentom wejście na rynek pracy. Tak powstało Universality – platforma będąca wirtualnym asystentem kariery studenta, pracy wykładowcy i rekrutacji firm IT.

 

 
ASYSTENT TWOJEJ KARIERY

Czym Universality różni się od innych platform e-learningowych? Umożliwia studentowi tworzenia realnego CV z próbkami kodu i uaktualnianie go wraz z każdym wykonanym zadaniem. Daje możliwość samodoskonalenia i zdobywania umiejętności z wybranych ścieżek tematycznych oraz budowanie kompetencji rynkowych, których biznes będzie potrzebował w najbliższym czasie. Ukierunkowanie kariery poprzez mechanizmy sztucznej inteligencji podpowiadające, w którym kierunku najlepiej rozwijać swoje zdolności to innowacyjne rozwiązanie mające na celu kształcenie wykwalifikowanych specjalistów gotowych do pracy wraz z zakończeniem studiów. Universality umożliwia także przechodzenie przez ścieżki kariery zaprojektowane i zamieszczone przez realne firmy w zakresie konkretnych stanowisk. Daje to wiedzę o prawdziwych wymaganiach pracodawcy oraz, oprócz nabywania wiedzy, umożliwia sprawdzenia, jak wygląda praca na danym stanowisku. Studenci, poza osiąganiem coraz to wyższych stopni na kolejnych poziomach, mają możliwość śledzenia swojej pozycji w rankingu i sprawdzenie poziomu swoich umiejętności na tle innych osób na uczelni, w mieście, a nawet w kraju.

Hasło Universality: „kariera zaczyna się już na studiach” daje realną możliwość rekrutacji już w trakcie nauki.
 
 
 
ASYSTENT WYKŁADOWCY

Z perspektywy wykładowcy interaktywna platforma Universality to wirtualny asystent, którego zadaniem jest szybkie planowanie i przygotowywanie atrakcyjnych zajęć dla studentów. Główne atuty interaktywnej platformy Universality to oszczędność czasu, jaki standardowo wykładowca poświęca na przygotowanie ćwiczeń, łatwość ich prowadzenia oraz oceniania postępów nauki studentów. Wykładowca ma bowiem możliwość wybierania zadań z puli udostępnionych przez firmy IT i tworzenia zajęć dla określonej grupy. Dzięki Universality może je także modyfikować oraz oceniać pracę studentów w czasie rzeczywistym. Kilka kliknięć myszką i gotowe. Szybko, atrakcyjnie i efektywnie. Zarówno studenci jak i wykładowcy docenią atuty platformy, która umożliwia dostęp do zadań przesyłanych przez rzeczywiste firmy IT.  Zadania wykonywane na zajęciach są odzwierciedleniem realnych oczekiwań i wymagań rynku pracy, stawianych przed specjalistami IT. Stwarzają możliwość szybkiej reakcji na zmiany i łatwego wdrożenia nowego technologicznego przedmiotu nauczania.

 
Zainteresowanie rozwiązaniem Universality wyraziło kilkanaście uczelni technicznych w całej Polsce, a Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach wprowadzają ją na swoich zajęciach już od nowego roku akademickiego.
 
Zapraszamy do zapoznania się z platformą Universality na www.universality.io
 

Proces akceleracji rozwiązania krakowskiego zespołu UNIVERSALITY przebiegał od października 2017 roku w ramach akceleratora eduLAB. EduLab to projekt realizowany zgodnie z Regulaminem konkursu nr 1 „e-Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych”, wnioskiem o dofinansowanie nr WG-POPC.03.03.00-00-0014/16 z dnia 15 września 2016 r., umową o powierzenie grantu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa nr WG-POPC.03.03.00-00-0014/16-00 z dnia 8 lutego 2017 oraz regulaminem projektu “EDULAB – uczelnia przyszłości akcelerator nowych technologii działający w sektorze nauki tj. uczelni wyższych, parków naukowo – technologicznych oraz prywatnych ośrodków b+r”.