Urlop w regulaminie studiów

Drodzy Samorządowcy!
Każdy regulamin studiów musi zawierać odpowiednie postanowienia dotyczące warunków przyznawania studentom urlopów od zajęć, w tym czas trwania urlopu krótkoterminowego i długoterminowego. To oczywiste i bardzo istotne uprawnienie do przerwy od nauki nie zawsze jednak jest odpowiednio regulowane, ograniczając się często tylko do podstawowych, lapidarnych postanowień. Tym samym przedstawiamy Wam propozycje regulacji uwzględniających zarówno klasyczny urlop dziekański jak i urlop studencki. Liczymy, że przedstawione propozycje będą dobrym punktem wyjścia do dyskusji na temat możliwych modyfikacji  instytucji urlopu od zajęć.
 

Zasady ogólne

  • 1
  1. Student może skorzystać z urlopu od zajęć w formie:
  • urlopu studenckiego,
  • urlopu dziekańskiego.
  1. Urlop od zajęć udzielany jest w wymiarze krótkoterminowym lub rocznym .
  2. Skorzystanie z urlopu stwierdza się wpisem do dokumentów rejestrujących przebieg studiów.

 

Urlop studencki

  • 2
  1. Student, który zaliczył pierwszy rok studiów, może skorzystać z urlopu studenckiego przedkładając dziekanowi deklarację o zamiarze skorzystania z tego urlopu, wskazując wymiar urlopu, z zastrzeżeniem §1 ust.2.
  2. W przypadku złożenia deklaracji w trakcie trwania semestru urlop studencki udzielany jest od następnego semestru.
  3. Przed skorzystaniem z urlopu studenckiego student ma obowiązek złożyć w sekretariacie jednostki prowadzącej tok studiów dokumenty rejestrujące przebieg studiów celem rozliczenia dotychczasowego przebiegu studiów w danym roku akademickim.

 

Urlop dziekański

  • 3
  1. Dziekan może na wniosek studenta, szczegółowo uzasadniony i odpowiednio udokumentowany, udzielić urlopu dziekańskiego ze względu na ważne okoliczności uniemożliwiające udział w zajęciach dydaktycznych, w szczególności:
  • wynikające ze stanu zdrowia, ze względu na chorobę lub niepełnosprawność;
  • związane z urodzeniem i wychowywaniem dziecka.
  • związane z odbyciem studiów w innej uczelni lub prowadzeniem badań.
  1. W zależności od przyczyn przemawiających za udzieleniem urlopu dziekan określa czas jego trwania.
  2. Wyjątkowo z powodu przedłużania się okoliczności,  o których mowa w ust.1, urlop może być przedłużony o kolejny rok.
  3. Student winien ubiegać się o udzielenie mu urlopu niezwłocznie po zaistnieniu przyczyny stanowiącej podstawę do jego udzielenia. Przyczyną urlopu dziekańskiego nie może być uzyskiwanie niezadowalających wyników w nauce.
  4. Urlop nie może być udzielony za okres poprzedniego semestru lub roku akademickiego bądź w trakcie trwania sesji egzaminacyjnej, chyba że przyczyna uzasadniająca udzielenie urlopu powstała wcześniej.

 

Uprawnienia studenta

  • 4 
  1. W okresie urlopu student zachowuje uprawnienia studenckie. Prawo do korzystania z pomocy materialnej w okresie urlopu określone jest odrębnymi przepisami
  2. W okresie urlopu student może, za zgodą dziekana i na warunkach przez niego określonych, brać udział w zajęciach oraz przystępować do zaliczeń i egzaminów objętych programem studiów.
  1. Osoba studiująca na dwu kierunkach studiów może wystąpić o udzielenie jej urlopu na obu kierunkach jednocześnie.

Obowiązki studenta

  • 5
  1. Po urlopie udzielonym z przyczyn zdrowotnych student składa w dziekanacie zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kontynuowania studiów. Niedostarczenie zaświadczenia po powrocie z urlopu od zajęć w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w danym semestrze uważa się za niepodjęcie studiów i stanowi podstawę do skreślenia z listy studentów.
  2. Niezgłoszenie się studenta do wpisu na kolejny rok studiów po powrocie z urlopu od zajęć
    w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w danym semestrze uważa się za niepodjęcie studiów i stanowi podstawę do skreślenia z listy studentów.