Władze Parlamentu Studentów RP wzięły udział w spotkaniu z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Leną Kolarską-Bobińską

Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Müller oraz członkowie Rady Wykonawczej PSRP Piotr Pokorny i Mateusz Mrozek wzięli udział w spotkaniu organizowanym w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego z udziałem minister prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej oraz wiceminister prof. Darii Lipińskiej-Nałęcz. Tematem spotkania były plany MNiSW na najbliższe miesiące. Wraz z PSRP w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele innych organizacji o charakterze studenckim.

Głównym tematem spotkania ze środowiskiem studenckim były plany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najbliższe półtora roku, a także w perspektywie roku 2020. Resort pod kierownictwem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej zakłada szereg zmian, które w najbliższym czasie mają trafić do realizacji. Niektóre z nich pojawił się również w trakcie wczorajszej konferencji prasowej pani minister.

Podczas spotkania została przekazana władzom resortu opinia do projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, przygotowana przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej po konsultacjach społecznych ze środowiskami studenckimi.

W trakcie wizyty w MNiSW studenci próbowali uzyskać odpowiedzi na wiele kwestii, które były zaznaczone w opinii do projektu ustawy. Przedstawiciele Parlamentu Studentów RP pytali o sprawę stypendiów dla studentów I roku. Resort powtórzył swoje zdanie na ten temat, podkreślając że nie przewiduje wprowadzenia pomysłu w życie, mimo tego, że taka propozycja pojawiła się w ostatnim projekcie zmian do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, przesłanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do Rady Ministrów.

Oficjalną reprezentację studentów interesował także pomysł włączenia do umów student-uczelnia oczekiwanych efektów kształcenia. Wiceminister Daria Lipińska-Nałęcz pozytywnie odniosła się do propozycji PSRP w tym zakresie, podkreślając jednak, że trudno będzie stworzyć ramy prawne dla tego typu rozwiązań.

Nowa minister wyraziła nadzieję, że przedstawiciele studentów nie będą zgłaszali znacznej ilości poprawek do projektów reform prezentowanych przez ministerstwo. Ma to pozwolić na szybkie procedowanie zmian w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego.

– W trakcie spotkania usłyszeliśmy wiele ważnych deklaracji. Parlament Studentów RP czeka na konkretne propozycje ze strony MNiSW, zwłaszcza w obszarach nas najmocniej interesujących, takich jak np. zmiana algorytmu dofinansowywania uczelni oraz rozwiązań dotyczącego pakietu dla humanistów – mówi Mateusz Mrozek z Rady Wykonawczej PSRP. Jego zdaniem ministerstwo zdaje sobie sprawę z liczby czekających je wyzwań. Mrozek liczy, że nowa minister stanie na wysokości zadania i zrobi krok naprzód w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego.

Według Piotra Müllera, przewodniczącego Parlamentu Studentów RP, spotkanie było otwarciem współpracy pomiędzy studentami, a nową minister nauki i szkolnictwa wyższego: – Czekamy na szczegółowe rozwiązania, które zostaną zaproponowane przez resort. Studenci po raz kolejny zapewniają o swojej gotowości do współpracy i udziału w pozytywnych zmianach na rzecz środowiska studenckiego – powiedział po spotkaniu Müller.

– W trakcie spotkania pytałem przedstawicieli ministerstwa o sprawę „ozusowania” umów cywilnoprawnych zawieranych ze studentami w okresie pomiędzy studiami pierwszego i drugiego stopnia. Dziś zachowują oni prawa studenta, ale nie zwalnia to pracodawców od odprowadzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, w związku z zatrudnieniem ich na umowy cywilnoprawne. Niestety nie uzyskałem odpowiedzi, ale będziemy dalej dążyć do rozwiązania tej sprawy – powiedział Piotr Pokorny, przewodniczący Komisji Prawnej PSRP.