Za nami drugi dzień XXII Krajowej Konferencji PSRP!

W sobotę na uczestników Krajowej Konferencji PSRP w Jastrzębiej Górze czekało prawie 40 szkoleń obejmujących tematykę dydaktyki, prawa o szkolnictwie wyższym, komunikacji, zarządzania w samorządzie oraz promocji ruchu naukowego. Cykl warsztatów dopełniła dyskusja zaproszonych gości nad wynikami badań zawartymi w raporcie “Start na rynku pracy” oraz prezentacja działań podnoszących jakość kształcenia na uczelniach w ramach projektu Rozwiń Swój Samorząd.
Wszystkie panele szkoleniowe zostały podzielone tematycznie na 7 bloków, w których przedstawiano dany aspekt działalności samorządowej. Dzięki takiej kategoryzacji zajęć uczestnicy mogli samodzielnie układać harmonogram dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. Największą popularnością cieszyły się bloki: “Dydaktyka i jakość kształcenia” oraz “Zarządzanie Samorządem”.
Warsztaty przygotowane w ramach kierowania samorządem adresowane były zarówno do młodych członków społeczności samorządowej, jak i do doświadczonych liderów ruchu stuenckiego na uczelniach. Celem było doskonalenie umiejętności miękkich, takich jak:  motywowanie członków zespołu, delegowanie zadań, czy wystąpienia publicznie. Ponadto uczestnicy poznali nowoczesne narzędzia ułatwiające prowadzenie działalności samorządowej oraz sposoby na kreowanie pozytywnego wizerunku organizacji. Ofertę uzupełniła prelekcja z pozyskiwania partnerów i sponsorów dla większej profesjonalizacji funkcjonowania.
Blok wyczerpujący problematykę dydaktyki miał za zadanie zainspirować samorządy studenckie do działań zmierzających do poprawy kultury jakości kształcenia. Podczas paneli uczestnicy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami, a także zapoznać się z możliwościami ewaluacji podjętych inicjatyw w ramach ulepszania jakości kształcenia. W tym celu po raz trzeci kontynuowano projekt Rozwiń Swój Samorząd promujący najciekawsze rozwiania dydaktyczne, takie jak akcja “Przyjazny dziekanat” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, “Godzina organizacji studenckich” promująca zaangażowanie studentów na Politechnice Łódzkiej oraz “Dobre praktyki w ankietyzacji” wdrażane na Politechnice Wrocławskiej.
Ważnym wydarzeniem była debata podsumowująca projekt badawczy “Start na rynku pracy” skierowana do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Sondzie poddano przedsiębiorców oraz instytucje publiczne odpowiadające za włączanie ludzi młodych na rynek pracy. Kilkumiesięczną aktywność koordynowali przedstawiciele Parlamentu Studentów RP oraz Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, którzy wzięli udział w dyskusji nad zmianami, których wprowadzenie sugeruje raport.
Przed prawie pół tysiąca gośćmi ostatni dzień Krajowej Konferencji, kiedy to odbędzie się otwarte posiedzenie Rady Studentów oraz posiedzenia komisji branżowych.