Zjawisko wypalenia zawodowego u młodych ludzi

W tym tygodniu przyjrzymy się tematom związanym z szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem. Na pierwszy ogień – temat wypalenia zawodowego!

Według definicji przyjętą przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób pojęcie wypalenia zawodowego to doświadczanie chronicznego stresu w pracy. Osoby, które borykają się z tym problemem stopniowo tracą energię do działania oraz coraz bardziej izolują się od swojego środowiska pracy. Wykonywany przez nich zawód przestaje dostarczać im pozytywnych emocji oraz satysfakcji. Skutkiem tego jest mniejsza efektywność oraz obniżenie jakości wykonywanych przez nich obowiązków.

Coraz częściej zjawisko to dotyka także osób w naszym wieku – studentki i studentów. Zdaniem ekspertów jest to spowodowane nierealistycznym wyobrażeniem o swoich zadaniach i obowiązkach zawodowych. Z drugiej strony, ze względu na niższy status  w stosunkach służbowych, młodzi ludzie nie odmawiają przełożonemu wykonywania zadań, które ze względu na dużą liczbę obowiązków i brak czasu, ich przerastają. W ocenie badaczy również syndrom ten dotyka osób, które spełniają się w pracy oraz poświęcają jej sporą część swojego życia.

Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?

Są to przede wszystkim objawy fizyczne, wskazujące na chroniczne zmęczenie i osłabienie, łatwość zapadania na przeziębienia i choroby wirusowe, bóle, napięcia mięśni i trudności z zasypianiem.

Dowiedz się więcej z artykułu przygotowanego przez ambasadorkę wsparcia psychologicznego PSRP:

https://wsparciepsychologiczne.psrp.org.pl/2021/11/zjawisko-wypalenia-zawodowego-u-mlodych-ludzi/