Liczna lista zadań Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej PSRP

W ostatnich miesiącach przedstawiciele Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w licznych programach i projektach organizowanych w całej Europie. Jednym z efektów tych działań był wybór szefowej komisji Karoliny Pietkiewicz do władz Europejskiej Unii Studentów.

Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej zajęła się w ostatnim kwartale bardzo dużą liczbą projektów. W jej ramach od połowy marca odbyto kilka podróży zagranicznych, m.in. do Norwegii, Szwecji i Austrii. Zorganizowano także szereg projektów w Polsce.

W połowie marca przedstawiciele PSRP gościli na Białorusi na zaproszenie organizacji BOSS (Brotherhood of Students’ Sel-government), gdzie zaprezentowali Parlament Studentów RP, jego misję i rolę, a także wskazali perspektywę rozwoju środowiska studenckiego, która jest możliwa także w ich kraju.

Komisja gościła także w norweskim Oslo, gdzie w ramach projektu „”Enhancing students’ participation and self-governence in Belarus” debatowali na temat systemów wyborczych w samorządach studenckich w oparciu o różne przykłady, wskazując przy tym na sytuację studentów na Białorusi. W przedsięwzięciu wzięli udział studenci z Polski, Norwegii, Białorusi i Ukrainy.

Elementem działań komisji było także przygotowanie o mobilności studentów COSMICE, dla austriackiego i słowackiego samorządu studentów.

– Komisja po zakończeniu spotkania sieci współpracy V4+ pracuje nad rewitalizacją działań jej członków. Analizujemy sytuację szkolnictwa wyższego w poszczególnych krajach i porównujemy ją, aby zdefiniować wspólne obszary działania. Planujemy aplikować o środki z Funduszu Wyszehradzkiego na rozwinięcie i wzmocnienie współpracy – mówiła o działalności w ramach Grupy Wyszehradzkiej Karolina Pietkiewicz z Parlamentu Studentów RP.

Przedstawiciele krajów V4 wraz z goszczącymi studentami z innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, wzięli udział w XX Krajowej Konferencji PSRP w Kościelisku, gdzie przygotowane zostały dla nich panele dyskusyjne i sesje szkoleniowe. Za całość zorganizowania spotkania V4+ odpowiadała właśnie Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej PSRP.

W międzyczasie odbyły się także dwa projekty w Polsce. Jednym z nich była konferencja na Uniwersytecie Warszawskim zorganizowana wraz z British Council nt. wyzwań w umiędzynarodowianiu uczelni. Natomiast w kwietniu we Wrocławiu zostało zorganizowane European Higher Education Forum powstałe we współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego i ELSA. Komisja wystąpiła tam z panelem na temat opinii studentów dotyczących umiędzynarodowienia studiów.

pietkaOstatnim, ale najbardziej owocnym elementem działań komisji było wywalczenie miejsca w Komitecie Wykonawczym Europejskiej Unii Studentów przez Karolinę Pietkiewicz. Jak sama powiedziała po wyborze: – Jestem zaszczycona i niezmiernie się cieszę, że dostałam taką szansę. Wierzę, że to będzie wspaniały rok. Rok poświęceń, ale i wyzwań, które pozwolą mi się wiele nauczyć, a także wiele dać z siebie dla szkolnictwa wyższego w Europie. Nie mogę się doczekać pracy w tak wielonarodowym i wielokulturowym środowisku oraz współpracy z młodzieżą i ekspertami z całej Europy, którzy podzielają moją pasję i oddanie edukacji.