Konwent i Gala ProJuvenes okazją do dyskusji o Ustawie 2.0

W dniach 24-26 listopada br. w Warszawie odbył się XXIV Konwent Przewodniczących Samorządów Studenckich. Wydarzenie, organizowane od lat przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, tradycyjnie skupiło liderów środowiska studenckiego z całej Polski. Tegoroczny Konwent był poświęcony przede wszystkim problematyce rozwoju i doskonalenia samorządności studenckiej w obliczu wyzwań związanych z planowaną reformą nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

 

W pierwszej kolejności samorządowcy studenccy poświęcili swój czas na zajęcia merytoryczne, które miały miejsce w salach konferencyjnych hotelu Novotel Warszawa Airport oraz w budynkach Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Dzięki bogatej ofercie szkoleń i warsztatów, prowadzonych przez cenionych i profesjonalnych trenerów, uczestnicy Konwentu mieli szansę rozwinąć umiejętności przywódcze i kompetencje społeczne, poznać różnorodne metody zarządzania organizacją oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu szkolnictwa wyższego. W trakcie Konwentu odbył się także panel dyskusyjny „Perspektywy i wyzwania młodego pokolenia”, w którym w roli prelegentów wystąpili: Jakub Gontarek – ekspert Konfederacji Lewiatan, Jakub Kulesza i dr Arkadiusz Marchewka – posłowie na Sejm RP, Sławomir Olejnik – prezes Fundacji Polska Innowacyjna, ekspert Business Centre Club, Tomasz Tokarski – przewodniczący Parlamentu Studentów RP oraz Radosław Żydok – dyrektor i ekspert Fundacji Republikańskiej. Paneliści próbowali odpowiedzieć na pytanie: Jak powinno być skonstruowane szkolnictwo wyższe, a także z jakimi uwarunkowaniami społeczno-gospodarczymi powinno kooperować, aby zapewnić młodemu pokoleniu szansę na dynamiczny, nieskrępowany rozwój.

 

Kulminacyjnym punktem Konwentu była V Gala Nagród Środowiska Studenckiego „ProJuvenes”, która odbyła się w dniu 25 listopada br. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Podczas gali przyznano nagrody aktywnym studentom i ich inicjatywom oraz wyróżniono osoby i podmioty wspierające studentów.

 

Nagrodzono osiem różnego typu inicjatyw studenckich. Za najlepsze juwenalia uznano Kortowiadę. Najlepszym kołem naukowym zostało Studenckie Koło Naukowe Miłośników Motoryzacji Politechniki Łódzkiej. Nagroda ProJuvenes w kategorii Studencka Innowacja trafiła do zespołu, który stworzył łazik marsjański Scorpio X. Centrum Mediów AGH nagrodzono w kategorii Media Studenckie. W kategorii Sport Studencki nagroda trafiła do organizatorów Olimpiady Międzywydziałowej „Copernicada” oraz Studenckiej Ligi Piątek Piłkarskich UMK. Za studencki projekt roku uznano wyjazdy dla żaków pod marką TRIP. Nagrodę ProJuvenes w kategorii Kultura Studencka otrzymał X. Laur Studencki Uniwersytetu Śląskiego. Natomiast w kategorii Studia bez Barier nagrodzono KUL CAN, czyli Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL.

 

Kapituła konkursu ProJuvenes przyznała także nagrody osobowościom i podmiotom. W tej pierwszej grupie wyłoniono pięcioro zwycięzców. Za prostudenckiego dziennikarza uznano red. Urszulę Mirowską-Łoskot z Dziennika Gazety Prawnej. Z kolei nagrodę w kategorii Przyjaciel Samorządności Studenckiej otrzymał mec. Marcin Chałupka. Prof. Tomasza Królikowskiego z Politechniki Koszalińskiej jury uznało za prostudencki autorytet, a nagroda w kategorii Kobieta Sukcesu trafiła do Hanny Kujawskiej. Za autorytet w dziedzinie przedsiębiorczości uznano Marcina Chludzińskiego, prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu. Ponadto jury przyznało nagrody pięciu podmiotom. W kategorii Wsparcie i Rozwój nagroda trafiła do S&O Partners. Najlepszym NGO została Fundacja Republikańska. Za prostudencką firmę uznano Scanmed S.A., a za Instytucję Przyjazną Młodym Bank Pekao S.A. Prostudenckim Programem Edukacyjnym został Projekt sektorowy Bankowcy dla Edukacji, realizowany przez Warszawski Instytut Bankowości.

 

W tym roku przyznano również jedną nagrodę specjalną o nazwie Studencka Siła Tradycji, którą otrzymał Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej z okazji 60-lecia swojego istnienia.

 

Gościem Specjalnym gali był wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin. W trakcie swojego wystąpienia stwierdził on, że studenci zaangażowani w pracę na rzecz samorządu studenckiego są „przyszłą i to nieodległą elitą tego państwa”. Wicepremier przypomniał również, na jakim etapie są prace związane z projektem ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli Ustawy 2.0. Podkreślił, że czynny udział w pracach biorą reprezentacji Parlamentu Studentów RP i że dzięki ich zaangażowaniu w projekcie ustawy wprowadzono szereg zmian.

 

Ostatnim akcentem weekendowego zjazdu było IX posiedzenie Rady Studentów, w trakcie którego przedstawiciele organów statutowych i komisji branżowych Parlamentu Studentów RP oraz reprezentanci samorządów studenckich dyskutowali o najważniejszych bieżących problemach organizacji i środowiska studenckiego w Polsce.

 

Konwent i Gala ProJuvenes nie mogłyby się odbyć bez wsparcia finansowego i organizacyjnego wielu podmiotów. Współorganizatorem wydarzeń było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem Głównym Konwentu i Gali była Grupa Kapitałowa PGE Polska Grupa Energetyczna. Wśród Partnerów znaleźli się: Bank Pekao S.A., firma brokerska Mentor S.A., Scanmed S.A., program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, projekt sektorowy Bankowcy dla Edukacji, Sektorowa Rada ds. Kompetencji Sektora Finansowego, Kompania Piwowarska – producent piwa marki Lech, Coca-Cola, Fakro, Rascal Industry, Education First oraz EduLab.