O procesie bolońskim, 20-leciu PSRP i projektach zmian w prawie na Radzie Studentów we Wrocławiu

Rada Studentów Parlamentu Studentów RP spotkała się w ubiegły weekend na Uniwersytecie Wrocławskim: – Udało nam się przedyskutować naszą strategię dotyczącą procesu bolońskiego, uaktualnić stanowisko w sprawie akcji „Nie płacę za pałacę” oraz zainicjować opracowanie misji i wizji naszej organizacji – powiedział po spotkaniu Rady Studentów Mateusz Mrozek, przewodniczący PSRP.

JedyneSpotkanie we Wrocławiu było już czwartym w tym roku posiedzeniem Rady Studentów, poprzednie odbyły się w Warszawie, Krakowie i Sypniewie. Oprócz statutowych członków władz PSRP, w spotkaniu wzięli udział tradycyjnie przedstawiciele komisji branżowych oraz zaproszeni goście z regionu w którym gościły władze statutowe PSRP.

W pierwszej części uczestnicy spotkania omawiali aktualną działalność poszczególnych komisji Parlamentu Studentów RP oraz zadania, które realizuje w ostatnim czasie przewodniczący i Rada Wykonawcza. Wśród nich jest budowa Centrum Wsparcia Studentów, akcja #LepszyRegulamin oraz rozwijanie funkcjonowania portalu LepszePraktyki.pl.

Ważnym elementem weekendowej Rady Studentów było podsumowanie XXI Krajowej Konferencji PSRP, która pod koniec marca odbywała się w Sypniewie. Uczestnicy spotkania pozytywnie ocenili aspekty organizacyjne i merytoryczne konferencji i wstępnie zastanawiali się nad warunkami realizacji konferencji w przyszłym roku. Za sukces wydarzenia uznano przyjęcie założeń do Studenckiego Projektu Nowelizacji, aktualnie konsultowanego przez studentów. Sam projekt założeń dostępny jest tutaj.

Rada Studentów po raz kolejny pochyliła się nad akcją „Nie płacę za pałace” i w uchwale jednoznacznie opowiedziała się przeciwko wprowadzaniu opłaty reprograficznej od smartfonów i tabletów. Podkreślenie tej sprawy podczas ostatniego posiedzenia wynika z działań Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych wobec Parlamentu Studentów RP.

W przyszłym miesiącu w Erywaniu (Armienia) odbędzie się spotkanie poświęcone procesowi bolońskiemu w Europie. Jednym z elementów dyskusji Rady Studentów było właśnie przygotowanie stanowiska PSRP dotyczącego tego wydarzenia. Studenci stwierdzili, że proces boloński w Polsce jest wprowadzany fikcyjnie, co grozi powstaniem dwóch prędkości wśród Państw Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego.

Członkowie Rady Studentów dyskutowali także nad zasadniczymi elementami misji i wizji Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, które zostaną przyjęte jesienią. Pochylono się nad projektem Paktu dla nauki. W dyskusji pojawiły się konkretne propozycje rozwiązań, które po upublicznieniu tekstu przez Stowarzyszenie Obywatele Nauki zostaną skonkretyzowane w postaci uchwały Rady Studentów.

Kolejne spotkanie Rady Studentów odbędzie się w maju w Gliwicach.