Płatność za drugi kierunek niezgodna z Konstytucją RP

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które wprowadzały odpłatność za drugi kierunek studiów oraz odpłatność za nadliczbowe punkty ECTS na pierwszym kierunku studiów są niezgodne z Konstytucją RP. Przepisy w tym zakresie utracą moc 30 września 2015 roku. Oznacza to, że w latach akademickich 2013/2014 i 2014/2015 odpłatność za studia na drugim kierunku będzie nadal obowiązywała, jednakże PSRP podejmie w Sejmie intensywne działania, aby zmienić przepisy już od 1 października 2014 roku.

Wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów o odpłatności za studiowanie na drugim kierunku studiów złożyli w grudniu 2011 roku posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Po ponad 2,5 roku sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że przepisy ustawy są niezgodne z polską ustawą zasadniczą w pełnym zakresie i muszą zostać zmienione.

Trybunał Konstytucyjny w 2013 roku zwrócił się do Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej z prośbą o wyrażenie opinii na temat przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zawierających zasadę odpłatności za każdy kolejny kierunek studiów podejmowany przez studenta.

Przedstawiciele PSRP napisali wówczas w opinii przekazanej sędziom: „W przekonaniu Parlamentu Studentów RP (…), wniosek zawiera argumentację, która potwierdza, że wskazane w nim przepisy naruszają normy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie ograniczenia gwarancji bezpłatnej nauki na uczelniach wyższych oraz zasad poprawnej legislacji, ochrony zaufania obywatela do państwa i sprawiedliwości”.

Z całością opinii Parlamentu Studentów RP w tej kwestii możecie zapoznać się tutaj: http://bip.psrp.org.pl/uploads/Zarzadzenie-nr-5.pdf.

W rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym stronę studencką reprezentował Piotr Müller – przewodniczący PSRP. Podkreślał on wadliwość prawną zaskarżonych przepisów.

W związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, Parlament Studentów RP wystąpi o uchylenie przepisu dotyczącego odpłatności za drugi kierunek studiów już w trakcie obecnych prac nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które trwają w Sejmie.

Do tej pory przepis ten nie miał jeszcze zastosowania, bowiem pierwsi studenci, którzy mieli płacić za studia na drugim kierunku, rozpoczęli je w obecnym roku akademickim: – Uchylenie przepisu w tym momencie ochroni ich przed ponoszeniem opłat za studiowanie, które jak wskazał Trybunał, są niezgodne z Konstytucją – stwierdził Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.

Warto podkreślić, że budzi wątpliwości interpretacyjne czy student, który podjął studia na drugim kierunku przed 30 września 2015 roku, będzie musiał kontynuować płatność za ten kierunek studiów po roku 2015.

Link do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego: http://trybunal.gov.pl/rozprawy/wyroki/art/6890-odplatnosc-za-studia-w-uczelniach-publicznych/