Po konferencji studenckiej w Kościelisku

W dniach 22-24 marca odbyła się coroczna Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów RP. W spotkaniu w Kościelisku wzięło udział blisko 400 studentów z ponad 110 uczelni, z całej Polski. W trakcie konferencji odbyło się kilkanaście szkoleń problemowych oraz dwie debaty programowe.

18Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów RP jest corocznym spotkaniem samorządów studenckich z całej Polski, podczas którego organizowane są szkolenia z zakresu funkcjonowania samorządności studenckiej, systemu nauki i szkolnictwa wyższego oraz rozwoju osobistego. W tegorocznej, dziewiętnastej edycji wydarzenia, wzięło udział blisko 400 osób zaangażowanych w funkcjonowanie samorządów studentów na uczelniach w naszym kraju.

37Studenci mogli wziąć udział w szkoleniach m.in. na temat zadań samorządów studenckich w systemie pomocy materialnej, podstaw social media dla samorządowca, zasad fundraisingu czy postępowania administracyjnego w sprawach studenckich. Zorganizowane zostały również panele rozwijające umiejętności personalne uczestników. Warto wspomnieć tutaj choćby szkolenie z budowania własnego CV w Internecie czy podstaw nowoczesnej rekrutacji przy ubieganiu się o pracę. Uczestnicy konferencji rozszerzyli także swoją wiedzę na temat ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a także podstaw Krajowych Ram Kwalifikacji.

15Elementem konferencji były także dwie debaty tematyczne. Pierwsza dotyczyła efektów wynikających z wprowadzenia Krajowych Ram Kwalifikacji. Uczestniczyli w niej przewodniczący KRASP prof. dr hab. Wiesław Banyś z Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Józef Lubacz z Politechniki Warszawskiej, przedstawiciel Polskiej Komisji Akredytacyjnej dr hab. Maria Próchnicka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. dr hab. Jerzy Woźnicki z Politechniki Warszawskiej oraz przedstawiciel MNiSW Andrzej Kurkiewicz – zastępca Dyrektora Departamentu Strategii. Moderatorem dyskusji był Piotr Müller – przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Prelegenci zgadzali się, że wprowadzenie KRK to dopiero początek zmian w programach studiowania i na lepsze – bardziej oczywiste efekty – trzeba będzie jeszcze poczekać.

2

W kolejnej debacie zaprezentowali się politycy. Temat ich udziału w Krajowej Konferencji PSRP dotyczył perspektyw młodych ludzi na rynku pracy. W samym opisie dyskusji przeważały pytania o to czy w związku z panującym kryzysem ekonomicznym powodującym kryzys gospodarczy, obecne młode pokolenie, nie jest pokoleniem straconym oraz jaką rolę w naprawie tej sytuacji ma państwo polskie? W dyskusji wzięli udział przedstawiciele parlamentarnych partii politycznych poza Platformą Obywatelską i Sojuszem Lewicy Demokratycznej, które nie delegowały swojego przedstawiciela. Prawo i Sprawiedliwość było reprezentowane przez posła tej partii – Wiesława Janczyka, Ruch Palikota delegował Wincentego Elsnera – posła na Sejm RP, Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentował poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski, a Solidarną Polskę posłanka tej partii Beata Kempa. Debatę prowadzili blogerzy z iktomaracje.pl – Karol Darmoros i Bartłomiej Graczak. Przedstawiciele ugrupowań raczej zgadzali się z opisem rzeczywistości prezentowanym przez studentów, różnili się natomiast między sobą w odniesieniu do proponowanych rozwiązań, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na tę sytuację. Debata, która była transmitowana on-line, znacznie się przedłużyła w związku z wieloma pytaniami ze strony studentów uczestniczących w konferencji.

1

Efektem konferencji ma być jeszcze lepsze funkcjonowanie samorządów studenckich w kraju oraz rozszerzenie wiedzy uczestników na tematykę związaną z szeroko rozumianym szkolnictwem wyższym. Już na gorąco Krajowa Konferencja PSRP w Kościelisku była komentowana przez uczestników jako wydarzenie udane. Kolejna, jubileuszowa 20. edycja konferencji odbędzie się w 2014 roku.