Porozumienie z KRASP

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich to ciało utworzone przez polskie szkoły wyższe, posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. Powołano ją do życia 7 czerwca 1997 roku przez zaangażowanie i działalność 73 rektorów szkół wyższych. W obecnych czasach Konferencję poszerzyła swoje szeregi i na ten moment tworzą ją rektorzy 109 uczelni wyższych, w tym 10 uczelni niepublicznych. Dodatkowo, warto wspomnieć, iż 8 szkół ma status uczelni stowarzyszony. O taki właśnie status mogą ubiegać się uczelnie zawodowe.  

Rektorzy zrzeszeni w KRASP mają prawo do działań w ramach konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. I to niezmiennie od momentu jej powstania.  

W marcu Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej podpisał porozumienie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jego głównym założeniem jest współpraca w celu zapewnienia godnej sytuacji materialnej studentów w obszarach: 

  • Stałej waloryzacji progu uprawniającego do uzyskania stypendium socjalnego, 
  • Zwiększenia dostępności świadczeń socjalnych dla studentów, 
  • Propozycji maksymalnego łącznego 12-semestralnego okresu pobierania świadczeń socjalnych, 
  • Określenia maksymalnego poziomu podwyższenia opłaty semestralnej za studia, równego wysokości średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług, ustalanego przez Główny Urząd Statystyczny, 
  • Zagwarantowania studentom i doktorantom uczelni niepublicznych udziału w składzie senatu uczelni partycypacji w 20% składu senatu. 

Współpraca ta będzie dążyć do ustalenia z kierownictwem Ministerstwem Edukacji i Nauki zasad i terminu regulacji spraw edukacji i pomocy socjalnej studentom.