Relacja z I edycji Akademii Dobrych Praktyk Samorządowych

debata2W zeszły weekend, 18 – 20 stycznia 2013r.w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja Akademia Dobrych Praktyk Samorządowych. W ramach inauguracji odbyła się debata „Przyszłość studenta na rynku pracy”. W debacie zabrały głos osoby mające realny wpływ na kształtowanie się pozycji  absolwenta szukającego zatrudnienia:

prof. UEK dr hab. inż Andrzej Chochół, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

– dr Kazimierz Sedlak, Ekspert ds. zatrudnienia, Dyrektor firmy Sedlak&Sedlak

– Bartosz Wieczorek, Advisory Group TEST Human Resources

dr Piotr Buła, Dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu

– Piotr Müller, Przewodniczący Parlamentu Studentów RP

– Sebastian Kolisz, Dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości

Zwrócono uwagę na fakt, że tematyka debaty powinna być rozpatrywana z punktu widzenia zarówno Uczelni jak i studenta. „Poziom kształcenia na Uczelniach Wyższych jest niejednorodny ze względu na różne doświadczenia szkół wyższych. Każda z nich oferuje zróżnicowane projekty zrodzone na przestrzeni wielu lat pracy; projekty, które  dają szanse na znalezienie pracy. W dobie aktualnego systemu edukacyjnego nawet człowiek z minimalnymi zarobkami ma możliwość studiowania, co wyróżnia Polskę na tle innych krajów.”  Jak powiedział sam Rektor UEK: „szanse jakie daje wam Uczelnia ograniczone są jedynie waszymi chęciami i motywacją”.

debata3

Dr Kazimierz Sedlak

Dr Kazimierz Sedlak nawiązał do wypowiedzi poprzednika popierając spojrzenie z dwóch aspektów: Uczelni i studenta.  Swoje wystąpienie rozpoczął od przytoczenia statystyk: „w Polsce jest około 2  mln studentów, 550 tysięcy w szkołach niepublicznych oraz 1,2 mln w publicznych. Z czego 60% z nich w całości inwestuje pieniądze w naukę na Uczelni. Fakt ten pokazuje, że studenci nie zgadzają się także ze słowami  „Uczelnia jako fabryka bezrobotnych”.  Sytuacja młodych ludzi na rynku pracy nie jest zła – 75% absolwentów znajduje pracę już po 6 miesiącach od zakończenia swej edukacji.”  

Dr Piotr Buła, Dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu. Również mówił o wymaganiach i oczekiwaniach pracodawców od przyszłych pracowników. Firmy szukają ludzi o określonych predyspozycjach takich jak na przykład umiejętność „czytania miedzy wierszami”.  Należy zatem pamiętać o zaprezentowaniu siebie oraz swoich zdolności w jaki najwyższym stopniu.

Następnie do tematu debaty odniósł się Dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, Sebastian Kolisz. Poruszył temat Inkubatorów, gdyż są one jedną z możliwości zdobywania praktycznej wiedzy dla studenta, jakie daje Uczelnia.

debata4

Piotr Müller – Przewodniczący PSRP

Ostatnią osobą, która wzięła udział w debacie był Przewodniczący PSRP, Piotr Müller. Swoją wypowiedź rozpoczął od propozycji analizy, oceny i odpowiedzi na pytanie jak powinien wyglądać proces kształcenia, oraz które uczelnie powinny być elitarne, a które zawodowe. „Niestety wiedza o IT nabyta jedynie w teorii oraz zaliczenie testów zamkniętych nie pozwala na określenie stopnia wiedzy i umiejętności danego studenta. Należy więc skupić się na tym jak umiejętności te weryfikować oraz na rozwijaniu przedsiębiorczości u młodych (…) studenci maja w sobie wielki potencjał. Jednak jest on marnowany w chwili, gdy nie podejmują trudu jego rozwoju. Absolwenci muszą wyzbyć się strachu przed wejściem na rynek pracy.

W sobotę na uczestników konferencji czekał dzień pełen szkoleń dostosowanych do ich potrzeb. Po całym dniu warsztatów z autoprezentacji, umiejętności liderskich, każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający nabytą wiedzę. W niedzielę podsumowano konferencję i pożegnano uczestników. Kolejna edycja Akademii Dobrych Praktyk Samorządowych jest planowana na jesień 2013r. Wszystkim uczestnikom przekazujemy podziekowania od organizatorów.