Sprzeciw wobec działań MNiSW

Informacja prasowa z dnia 27 marca 2013

Mimo wielokrotnych zapewnień o wadze środowiska studenckiego dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nie widać żadnych pozytywnych działań w kierunku uznania jego głosu w debacie na temat szkolnictwa wyższego. Co więcej, ten głos co raz częściej jest pomijany i lekceważony, czego świadkami byliśmy w trakcie Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów RP, która w ubiegłą niedzielę zakończyła się w Kościelisku (powiat tatrzański). Studenci postanowili wziąć sprawy w swoje ręce zamiast czekać bezczynnie na jakiekolwiek zainteresowanie ze strony minister Barbary Kudryckiej.

Środowisko młodych ludzi przyzwyczaiło się, że jego interesy przestają cokolwiek znaczyć dla ośrodków decyzyjnych w naszym kraju. Ostatnio czara goryczy się przelała. Na XIX Krajową Konferencję PSRP, podczas której omawiane są kluczowe aspekty dotyczące studentów, nie przybył – mimo zaproszenia i usilnych próśb ze strony organizatorów – żaden reprezentant kierownictwa MNiSW. W ostatniej chwili delegowano jedynie jednego z wicedyrektorów departamentów. Ponad 400 studentów z około 120 uczelni wyższych w kraju było całkowicie zaskoczone tą sytuacją. Sprzeciw wobec takiego postępowania resortu i samej minister Kudryckiej, został zorganizowany przez studentów na jednym z portali społecznościowych. W ciągu kilkunastu godzin udział w wydarzeniu potwierdziło udział blisko 3 tysiące osób. Organizatorzy i uczestnicy konferencji liczyli, że w dialogu z ministerstwem zostaną poruszone kwestię projektowanych zmian w ustawie prawo o szkolnictwie wyższym, które opiniował Parlament Studentów RP.

Podejście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do studenckiego głosu bardzo dobrze widać właśnie w omawianych wyżej propozycjach zmian w ustawie. Przedstawiciele PSRP zwracają uwagę, że spośród wielu propozycji i opinii na temat kształtu nowych przepisów, resort Barbary Kudryckiej uwzględnił tylko jedną zmianę wobec pierwotnego brzmienia projektu. Nie uwzględniono takich propozycji zgłoszonych przez stronę studencką, jak zamknięcie katalogu opłat, które mogą pobierać uczelnie, doprecyzowanie kwestii statusu studenta w okresie pomiędzy studiami I i II stopnia, w zakresie dotyczącym m.in. składek ZUS czy dokładnego ukształtowania przepisów dotyczących płatności za drugi kierunek studiów (dziś te przepisy nie pozwalają dokładnie wskazać grupy osób, które mogłyby studiować na drugim kierunku). Jeśli dodamy do tego trudną sytuację na rynku pracy i brak jakiegokolwiek dialogu ze stroną społeczną, to wyłoni się nam prawdziwy obraz kondycji młodego pokolenia naszego kraju.

Społeczność studencka nie pozostawiła tej sprawy bez komentarza, co potwierdza społeczny ruch sprzeciwu wobec takiego postępowania minister Barbary Kudryckiej i polskiego rządu. Oprócz oddolnej inicjatywy, którą widać na portalach społecznościowych, przedstawiciele PSRP zapowiedzieli działania formalne. Piotr Müller – przewodniczący PSRP, skieruje w tej sprawie list do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Samoorganizujący się studenci nie wykluczają także przeniesienia protestu przeciwko takiemu zachowaniu resortu odpowiadającego za szkolnictwo wyższe na strajk rzeczywisty. Powstają już pierwsze inicjatywy, które mają wesprzeć głos młodego pokolenia poprzez prezentację i promocję jego stanowiska i celów. Wszystkie te działania mają otworzyć oczy na obecne działania minister Barbary Kudryckiej i rządu w dziedzinie przyszłości pokolenia obecnych studentów.